Svetski dan izbeglica
NJUJORK -Obeležava se Svetski dan izbeglica, posvećen podizanju svesti o položaju izbeglica širom sveta.
Broj izbeglica koji žive u stranoj zemlji 1990-ih godina kretao se oko rekordnih 18 miliona, a većina je napuštala Avganistan, Irak i druge države u subsaharskoj Afici.
U 2012. prema podacima UNHCR, Avganistan, Somalija, Irak i Sirija bili su u vrhu država porekla izbeglica. I pored sukoba u ovim državama, broj izbeglica je znatno manji nego pre dve decenije, i kreće se između 10 i 12 miliona.
Sa novim konfliktima na Bliskom Istoku, povezanim sa Arapskim prolećem, veći broj izbeglica napuštio je te države. Tako je 2002. godine, 16 odsto izbeglica bilo sa Bliskog istoka i Severne Afrike, a 2012. taj broj je porastao na 22 odsto.
Koristeći ekonomsku kategorizaciju Svetske banke, većina izbeglica je iz siromašnih država. Njihov broj je u blagom porastu u toku protekle decenije, i beleži rast sa 52 odsto 2002. na 57 odsto 2012, a u vrhu su Avganistan, Somalija i Kongo. Iako države poput SAD i Kanade, kao i više evropskih država primaju na hiljade izbeglica svake godine, većina živi u državama koje su susedne onima iz kojih potiču.
U 2002. oko dve trećine (69 odsto) izbeglica u svetu živelo je u državi koja se graniči sa njihovom, a u 2012. oko tri četvrtine (74 odsto) je živelo u susednoj zemlji.
U vrhu zemalja koje su primale izbeglice su Pakistan, Iran i Jordan.