TAJNE CRKVE SVETOG MARKA: Ono što ovde leži sakriveno ostaviće vas bez teksta!
Ispod ove crkve nalazi se jedan nevidljivi paralelni svet.
Beograd je prava riznica tajni i zagonetki. Danas je poznat kao brz i dinamičan grad koji svakodnevno posećuje ogroman broj turista širom sveta. Ipak, mnoge njegove tajne ne znaju ni sami Beograđani, s obzirom da on i dana danas krije u sebi mnoge ostatke antičkog grada koji njegovoj istorijskoj prošlosti daju posebnu težinu.
Jednu od njegovih tajni krije i crkva Svetog Marka, ispod koje se na 28 metara ispod zemlje nalaze i pećine.
IMA NAJDUŽU ULICU U BEOGRADU: Kako je ovo naselje dobilo ime?
Procenjuje se da su tašmajdanske pećine stare između šest i osam miliona godina, tačnije, da potiču iz perioda kada su talasi Panonskog mora zapljuskivali greben koji mi danas zovemo Tašmajdan.
ZMIJE PREPLAVILE BEOGRAD: Evo gde ih najviše ima i šta da radite pri susretu
U jednoj od pećina nekada se nalazilo beogradsko Staro groblje, u drugoj su Turci spalili mošti Svetog Save, a u jednoj se u vreme Rimljana nalazio vodovod. Kasnije, nemački komandant Aleksander fon Ler je u ovim lagumima imao sklonište za Vermahtovu komandu.
Radi se o spletu od barem sedam pećina, od kojih su neke prirodne, dok su druge iskopali i proširili Rimljani i Turci koji su odatle vadili šalitru, pa se ove pećine nazivaju i Šalitrene.
Beograđanima su kroz istoriju one mnogo puta i pomagale, služeći im kao skrovišta od austrijskog bombardovanja u Prvom svetskom ratu. Međutim, posebno zanimljive one postaju u Drugom, kada ih Nemci preuređuju u komandu jugoistoka, uvode struju u podzemlje i grade podzemne komunikacije.
Kuda su vodili nemački podzemni prolazi?
Pretpostavka je, ka svim važnijim tačkama u gradu, štabu Gestapoa na današnjem Trgu Nikole Pašića, ka Pravnom fakultetu, Manježu, a odatle možda i do železničke stanice... Nemačka skloništa i prolazi prešli su po oslobođenju u ruke vojske i tako postali zabranjeni grad za znatiželjne istraživače.