ТАЈНЕ ЦРКВЕ СВЕТОГ МАРКА: Оно што овде лежи сакривено оставиће вас без текста!
Испод ове цркве налази се један невидљиви паралелни свет.
Београд је права ризница тајни и загонетки. Данас је познат као брз и динамичан град који свакодневно посећује огроман број туриста широм света. Ипак, многе његове тајне не знају ни сами Београђани, с обзиром да он и дана данас крије у себи многе остатке античког града који његовој историјској прошлости дају посебну тежину.
Једну од његових тајни крије и црква Светог Марка, испод које се на 28 метара испод земље налазе и пећине.
ИМА НАЈДУЖУ УЛИЦУ У БЕОГРАДУ: Како је ово насеље добило име?
Процењује се да су ташмајданске пећине старе између шест и осам милиона година, тачније, да потичу из периода када су таласи Панонског мора запљускивали гребен који ми данас зовемо Ташмајдан.
ЗМИЈЕ ПРЕПЛАВИЛЕ БЕОГРАД: Ево где их највише има и шта да радите при сусрету
У једној од пећина некада се налазило београдско Старо гробље, у другој су Турци спалили мошти Светог Саве, а у једној се у време Римљана налазио водовод. Касније, немачки командант Александер фон Лер је у овим лагумима имао склониште за Вермахтову команду.
Ради се о сплету од барем седам пећина, од којих су неке природне, док су друге ископали и проширили Римљани и Турци који су одатле вадили шалитру, па се ове пећине називају и Шалитрене.
Београђанима су кроз историју оне много пута и помагале, служећи им као скровишта од аустријског бомбардовања у Првом светском рату. Међутим, посебно занимљиве оне постају у Другом, када их Немци преуређују у команду југоистока, уводе струју у подземље и граде подземне комуникације.
Куда су водили немачки подземни пролази?
Претпоставка је, ка свим важнијим тачкама у граду, штабу Гестапоа на данашњем Тргу Николе Пашића, ка Правном факултету, Мањежу, а одатле можда и до железничке станице... Немачка склоништа и пролази прешли су по ослобођењу у руке војске и тако постали забрањени град за знатижељне истраживаче.