TAJNE PODZEMNOG BEOGRADA: Da li znate šta se KRIJE ispod Terazija i ko je ZAROBLJEN u dubinama grada?
Prostor na kojem se danas nalazi srpska prestonica naseljen je stotinama godina, pa je grad menjao i ime i izgled mnogo puta. Zato i ne čudi što se ispod Beograda koji danas svi vidimo i volimo, nalazi čitav jedan svet podzemnog, "nevidljivog Beograda".
Stariji Beograđani verovatno još uvek pamte vreme kada bi svaka malo veća kiša izazvala pravi haos kod Železničke stanice, na Automokandi, kod Terazijskog tunela... To je zbog toga što, osim što se nalazi na ušću dveju reka, Beograd ispod sebe krije još najmanje devet podzemnih reka, potoka i nekoliko "živih" izvora, prenosi dnevno.rs.
Neke od prestoničkih reka za koje danas verovatno niko nije čuo:
Mokroluška reka, Slavujev potok, Čuburski potok, Galovica, Višnjički potok...
Tajne ispod hotela Moskva
Ove vode bile su pravi izazov graditeljima nekih od danas najveličanstvenijih zgrada Beograda. Na primer, da li ste znali da se ispod hotela Moskva i danas nalazi 5 bunara podzemnih voda i dve pumpe koje konstantno rade sprečavajući njihovo izlivanje? Kada bi u bilo kom trenutku stale, podzemne prostorije hotela bi uskoro bile poplavljene, a voda bi se izlila i na Terazije.
Slične muke imali su radnici koji su radili na palati Albanija, kao i oni koji su kopali temelje Slavije i Beograđanke ispod koje je otkriveno više od deset jakih izvora.
Vračarska reka
Skoro svim današnjim najvažnijim ulicama grada nekada su tekle reke. Voda je strujala niz Kumodrašku ulicu, a Vračarska reka godinama se slivala od Slavije pa sve do Železničke stanice.
Da li možete da zamislite da Mostar umesto autobusom prelazite čamcem?
Jedna od nekada najvećih prestoničkih reka bila je Mokroluška i od Velikog Mokrog Luga preko Rimske i Ustaničke ulice, slivala se ka današnjem Mostaru gde se ulivala u Savu. Nakon izgradnje autoputa Beograd-Niš, posle Drugog svetskog rata, ovde je napravljen ogroman kolektor, pa danas ta reka teče bukvalno ispod autoputa.
Slična sudbina zadesila je i ostale prestoničke reke. Većina je danas "zarobljena" u kolektorima ili su se izgubile u u kanalizacionim sistemima Beograda.