Cene na pumpama pale, na taksimetru stoje!
Skoro po pravilu kada u Srbiji poskupljuje gorivo, automatski rastu ili bar "zaprete" rastom i ostale cene, ali sada kad su naftni derivati drastično pojeftinili, cene su uglavnom ostale na istom nivou, a sniženja nema ni u najavama.
Čim se u Srbiji i najavi poskupljenje goriva, javnost počne da se "priprema" za ostala poskupljenja, od pekara do taksista. Svi sa, uglavnom opravdanim izgovorom da im cene proizvoda i usluga direktno ili indirektno zavise od naftnih derivata.
Šta više, trgovci, prevoznici i ostali privrednici to neretko "zloupotrebe" pa svoje proizvode poskupe i više u odnosu na nivo poskupljenja goriva. Da se ovaj fenomen javi dovoljan je i "skok" benzina i nafte od jednog dinara, a da ne govorimo kada je reč o većim poskupljenjima goriva.
Međutim, sada kada je gorivo zabeležilo drastičan pad, pa se benzin poslednjih skoro mesec dana toči po ceni nižoj i do 20 i više dinara po litru, ostale cene uglavnom "ćute", odnosno - miruju. Primera radi, na pumpama Art Petrola, litar benzina BMB 95 u petak je koštao 124,90 dinara, dok je na pumpama u Srbiji, pre samo mesec dana taj derivat koštao i neki dinar preko 150.
Istina, dizel gorivo je najmanje pojeftinilo, dok je auto-gas pojeftinio nešto više, ali teško je za poverovati da se cela Srbija vozi baš na ta dva energenta.
U svakom slučaju, niko ne bi očekivao da cene padnu za skoro 20 odsto, koliko blizu iznosi pad bezolovnog benzina, ali ostaje pitanje "zašto se cene bar nekih proizvoda i usluga, ne spuste za bar neki procenat".
Činjenica je i da kurs dinara koji, takođe, posredno ili neposredno utiče na cene, ne ide u prilog potrošačima, jer se evro već duže vreme "vrti" na vrednosti od 121-122 dinara. Inače, slab kurs dinara je dugo bio jedan od ključnih razloga što cene naftnih derivata u Srbiji nisu "pratile" kretanja na svetskom tržištu.
Ipak, kurs je prošlu godinu počeo sa vrednošću od 114 dinara, a završio sa 121 dinarom za evro, što je na godišnjem nivou mnogo manje od aktuelnog pada cena goriva, tako da ni slabljenje domaće valute ne može da bude validan razlog da se cene u Srbiji bar simbolično ne spuste.
Sa druge strane, namirnicama i uslugama u Srbiji ne samo da se ne nazire pad, već nadležni uporno pričaju kako "nema razloga poskupljenjima", što bi se moglo protumačiti da će cene, po svemu sudeći, ostati na sadašnjim nivoima i to se "servira" kao pozitivna vest, prenosi bizlife.
Bez obzira da li je niska i sve niža cena nafte rezultat političkih igara, slabe ponude, potražnje ili svih tih faktora zajedno, činjenica je da je "vožnja" u Srbiji pojeftinila, a period pojeftinjenja je, reklo bi se, mogao biti dovoljan da ga "osete" i srpski dobavljači, prevoznici, trgovci... Ili ipak - nije?
Pročitajte: