Tasovac: ODLUČNO protiv prijema tzv. Kosova u UNESKO
Ministarstvo kulture i informacija i Vlada Srbije odlučno se protive prijemu Kosova u Unesko i smatraju da bi takav potez naneo veliku štetu procesu pomirenja i kulturnom nasleđu, rekao je danas u Milanu ministar Ivan Tasovac.
"Smatramo da bi takav potez - u ovom još uvek veoma osetljivom političkom trenutku i u toku pregovora o normalizaciji odnosa - naneo veliku štetu samom procesu pomirenja, i samom kulturnom nasleđu, koje na Kosovu nije samo srpsko, nego je i evropsko i svetsko", istakao je Tasovac.
Ministar kulture i informisanja govorio je na Međunarodnoj konferenciji čija je centralna tema promocija kulture kao faktora dijaloga i razumevanja među narodima, u okviru Svetske izložbe Ekspo 2015.
"Bio bih krajnje neiskren, ako ne bih sa vama podelio brigu povodom nedavno najavljene kampanje za prijem Kosova u Unesko", rekao je Tasovac.
Tasovac: I danas manastiri opasani bodljikavom žicom
Tasovac je u svom govoru podsetio da je Kosovo u februaru 2008. jednostrano proglasilo nezavisnost, koju još uvek nije priznalo 89 punopravnih članica Ujedinjenih nacija.
Ministar je ukazao da su i dan danas, srednjevekovni manastiri na Kosovu opasani bodljikavom žicom i da ih čuvaju KFOR-ovi vojnici, kako bi se izbeglo njihovo nasilno razaranje, poput onog iz 2004. godine, o čemu je svedočio i sam Unesko.
"Mišljenja sam da bi pre bilo kakvih ishitrenih poteza trebalo pozvati novu ekspertsku misiju Uneska da dođe na Kosovo i utvrdi kakvo je danas ukupno stanje kulturne baštine, koliko su stručne i kako organizovane službe koje se o njoj staraju", naveo je Tasovaca.
Prema njegovom mišljenju, ta komisija bi trebalo da utvrdi i da li su otklonjeni razlozi zbog kojih su Dečani, Pećka patrijaršija, Gračanica i Bogorodica Ljeviška upisane na Listu svetske baštine u opasnosti.
Radi se na normalizaciji odnosa sa Prištinom
Tasovac je istakao da Vlada Srbije aktivno radi na normalizaciji odnosa sa Prištinom, uz posredstvo partnera iz Evropske unije i da pregovori nisu laki, ali da od politike niko i ne očekuje da bude laka jer ona zahteva napor, strpljenje i dobru volju.
Kultura, ocenio je on, mora biti dodirna tačka među narodima, čak i kada se oni politički ne slažu, ali da bi kultura mogla da ispuni svoju misiju, politika mora da poštuje međunarodne obaveze i dogovore.
Samo sa odgovornom politikom, koja garantuje mir i prosperitet, kultura i međukulturni dijalog imaju šansu na uspeh, poručio je ministar kulture, ocenivši da je politički proces pomirenja mukotrpan i dugačak, a društveni proces pomirenja - još duži i još zahtevniji.
Ministar je dodao da mostovi jesu neophodni, ali da će samo oni koji se grade na čvrstim osnovama preživeti bujicu vremena.