Тасовац: ОДЛУЧНО против пријема тзв. Косова у УНЕСКО
Министарство културе и информација и Влада Србије одлучно се противе пријему Косова у Унеско и сматрају да би такав потез нанео велику штету процесу помирења и културном наслеђу, рекао је данас у Милану министар Иван Тасовац.
"Сматрамо да би такав потез - у овом још увек веома осетљивом политичком тренутку и у току преговора о нормализацији односа - нанео велику штету самом процесу помирења, и самом културном наслеђу, које на Косову није само српско, него је и европско и светско", истакао је Тасовац.
Министар културе и информисања говорио је на Међународној конференцији чија је централна тема промоција културе као фактора дијалога и разумевања међу народима, у оквиру Светске изложбе Експо 2015.
"Био бих крајње неискрен, ако не бих са вама поделио бригу поводом недавно најављене кампање за пријем Косова у Унеско", рекао је Тасовац.
Тасовац: И данас манастири опасани бодљикавом жицом
Тасовац је у свом говору подсетио да је Косово у фебруару 2008. једнострано прогласило независност, коју још увек није признало 89 пуноправних чланица Уједињених нација.
Министар је указао да су и дан данас, средњевековни манастири на Косову опасани бодљикавом жицом и да их чувају КФОР-ови војници, како би се избегло њихово насилно разарање, попут оног из 2004. године, о чему је сведочио и сам Унеско.
"Мишљења сам да би пре било каквих исхитрених потеза требало позвати нову експертску мисију Унеска да дође на Косово и утврди какво је данас укупно стање културне баштине, колико су стручне и како организоване службе које се о њој старају", навео је Тасоваца.
Према његовом мишљењу, та комисија би требало да утврди и да ли су отклоњени разлози због којих су Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка уписане на Листу светске баштине у опасности.
Ради се на нормализацији односа са Приштином
Тасовац је истакао да Влада Србије активно ради на нормализацији односа са Приштином, уз посредство партнера из Европске уније и да преговори нису лаки, али да од политике нико и не очекује да буде лака јер она захтева напор, стрпљење и добру вољу.
Култура, оценио је он, мора бити додирна тачка међу народима, чак и када се они политички не слажу, али да би култура могла да испуни своју мисију, политика мора да поштује међународне обавезе и договоре.
Само са одговорном политиком, која гарантује мир и просперитет, култура и међукултурни дијалог имају шансу на успех, поручио је министар културе, оценивши да је политички процес помирења мукотрпан и дугачак, а друштвени процес помирења - још дужи и још захтевнији.
Министар је додао да мостови јесу неопходни, али да ће само они који се граде на чврстим основама преживети бујицу времена.