Naš minimalac među najnižima
BEOGRAD - Sindikalci tvrde da je naša minimalna zarada najmanja u Evropi, a privrednici se pravdaju da zbog loše ekonomske situacije, i pored dobre volje ne mogu da plate više.
''Da je malo, malo je!''
Svi sindikati u Srbiji potpuno su saglasni da minimalnu zaradu u našoj zemlji treba menjati. Zakonski minimum po kojem radnici mogu biti plaćeni je 115 dinara po satu što je svega oko 20.000 mesečno. Ta cifra se ne menja dve godine.
Ni poslodavci ne spore da je naš minimalac nedovoljan za dostojanstven život ali i da odgovara našoj ekonomskoj stvarnosti. Oni ističu da bi povećanje minimalca najviše pogodilo male privrednike, koji bi bili prinuđeni da smanje broj zaposlenih ili da pređe u sivu zonu.
Problem je veći kada se zna da 400.000 ljudi radi za minimalac.
Minimalac nije predviđen za preživljavanje
Naša minimalna zarada međi najnižima je u razvijenom svetu. I dok sindikalci traže da minimalna zarada bude jednaka minimalnoj potrošačkoj korpi, napominju da minimalac nije smišljen kao iznos za koru hleba već pristojan život. Kako je minimalna potrošačka korpa u februaru bila 34.000 dinara, postavlja se pitanje da je realan toliki skok?
''Povećanje je nemoguće '' - kaže Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca Srbije, objašnjavajući da sve zemlje koje imaju veću minimalnu zaradu imaju i veći domaći bruto proizvod.
Da zaostajemo i u regionu kaže predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, Ranka Savić.
''To je poražavajuće. Donedavno je BiH bila iza nas ali su nas pretekli. Poskupljenja su stalna a minimalac nije povećan već dve godine''.
Jedno od mogućih rešenja za povećanje minimlca možda bi bilo i neoporezivanje jednog dela plate.
''Ako jedan deo plate ne bi bio oporezivan, poslodavcima bi se uvećao prostor povećanje minimalca''- smatra Rajić iz Unije poslodavaca.
Neoporezovani deo plate kod nas sada iznosi 11.000 dinara.
Sve u svemu, zaključuje se jedino da je minimalac odraz trenutne ekonomske situacije.
( Danas )