TO NIJE SESTRA, TO JE BRAT BRATSKI: Ako si uspešna, u Crnoj Gori zvaće te "čovek žena"
U Crnoj Gori se i danas za otresitu, hrabru, uspešnu ženu kaže da je "čovek žena“, roditelji neretko svoju žensku decu nazivaju sine, a muškarac, kada želi da uvredi drugog muškarca, nazove ga ženom ili ženturačom.
Izbor Zorice Kovačević iz Demokratske partije socijalista za ministra rada i socijalnog staranja Crne Gore aktuelizovao je pitanje muško-ženskih odnosa u zemlji naših jugozapadnih suseda. Poslanici kako pozicije, tako i opozicije čestitatali su novom povereniku za socijalna pitanja, ali se među lepim željama provukao i epitet "čovek žena", čime joj je odato priznanje za dosadašnje uspehe kao poslanika u Skupštini i kao upravnika Doma zdravlja u Danilovgradu, piše Slobodna Evropa.
"To nije sestra, to je brat bratski"
Ponekada ima komičnih situacija u svakodnevnom životu kada na videlo izbije veličanje muškarca u odnosu na ženu u Crnoj Gori.
Ostao je zapamćen trenutak kada je oduševljeno proslavljajući zlatnu medalju crnogorskih rukometašica na EP brat jedne od njih svoju sestru nazvao bratom:
"To nije sestra, to je brat bratski. Dokazala je da je najbolji golman na svetu.“
Otkud naziv "čovek žena"?
Psiholog Aida Perović Ivanović smatra da je u pitanju rodni stereotip kojim se kaže da je konkretna pripadnica lepšeg pola hrabra, pametna, uporna i časna, tj. žena za poštovanje.
"U jeziku i mislima pod rečju čovek mislimo uglavnom na muškarca iako se termin odnosi na oba pola. U ovom slučaju, kada kažemo za ženu da je čovek žena, želimo da kažemo da je ljudina", kaže Perović i dodaje:
"Mislim da se radi o rodnom stereotipu koji je izrazito loš jer mi dajući toj ženi taj kompliment generalno unižavamo ženski rod jer na takav način ističemo da su samo retke među nama vredne poštovanja.“
Emancipacija društva će iskoreniti termin
"Čovek žena“ je najprisutniji idiom ne samo u svakodnevnoj nego vrlo često i u poslovnoj komunikaciji i to je danak istorijskim okolnostima, ratovima, gladi kroz koje je Crna Gora prošla, a menjaće se protokom vremena i emancipacijom društva", rekla je za Slobodnu Evropu komunikolog Milica Kadić Aković.
"Mislim da će prosto vremenom taj idiom izgubiti na značaju. Kako se bude menjalo naše društvo i kako žene sve više budu zauzimale važne položaje u društvu, privredi i upravi taj idiom će da vremenom iščili sam od sebe jer jezik prati razvoj društva. Mislim da nije daleko trenutak kada će taj idiom poprimiti drugo značenje, odnosno da ćemo za nekog čoveka reći da je žena i da će to biti kompliment.“
Sposobna žena je "muško", nesposoban muškarac - "žena"
Porodica je mesto gde počinje vaspitanje dece i gde se najsnažnije oseti uticaj tradicije, gde se najčešće i razvijaju razni stereotipi ili predrasude.
Jedna devojka iz Budve ovako govori o odnosu njenog oca prema njoj:
"Meni moj otac kaže 'sine', ali to je od milošte i meni nikada ne bi bilo na kraj pameti da mu zamerim."
Sa druge strane, i danas smo svedoci da kada neki muškarac u Crnoj Gori želi da ponizi drugog muškarca nazove ga ženom.
Najslikovitiji primer za to je izjava Veselina Pejovića koji je prošle godine na beogradskom aerodromu napao lidera PZP-a Nebojšu Medojevića.
"To nije muško, to bi trebalo, bre, suknju da obuče. Gde ga god budem sreo pljunuću ga i šamaraću ga kao najveću ženturaču“, bile su reči Pejovića upućene lideru PZP-a.
Ovakvi slučajevi imaju takođe korene u prošlosti, odnosno razvili su se u vreme kada je u društvu muškarac bio mnogo više cenjen i vrednovan od žene, kaže Kadić Aković.