ТО НИЈЕ СЕСТРА, ТО ЈЕ БРАТ БРАТСКИ: Ако си успешна, у Црној Гори зваће те "човек жена"
У Црној Гори се и данас за отреситу, храбру, успешну жену каже да је "човек жена“, родитељи неретко своју женску децу називају сине, а мушкарац, када жели да увреди другог мушкарца, назове га женом или жентурачом.
Избор Зорице Ковачевић из Демократске партије социјалиста за министра рада и социјалног старања Црне Горе актуелизовао је питање мушко-женских односа у земљи наших југозападних суседа. Посланици како позиције, тако и опозиције честитатали су новом поверенику за социјална питања, али се међу лепим жељама провукао и епитет "човек жена", чиме јој је одато признање за досадашње успехе као посланика у Скупштини и као управника Дома здравља у Даниловграду, пише Слободна Европа.
"То није сестра, то је брат братски"
Понекада има комичних ситуација у свакодневном животу када на видело избије величање мушкарца у односу на жену у Црној Гори.
Остао је запамћен тренутак када је одушевљено прослављајући златну медаљу црногорских рукометашица на ЕП брат једне од њих своју сестру назвао братом:
"То није сестра, то је брат братски. Доказала је да је најбољи голман на свету.“
Откуд назив "човек жена"?
Психолог Аида Перовић Ивановић сматра да је у питању родни стереотип којим се каже да је конкретна припадница лепшег пола храбра, паметна, упорна и часна, тј. жена за поштовање.
"У језику и мислима под речју човек мислимо углавном на мушкарца иако се термин односи на оба пола. У овом случају, када кажемо за жену да је човек жена, желимо да кажемо да је људина", каже Перовић и додаје:
"Мислим да се ради о родном стереотипу који је изразито лош јер ми дајући тој жени тај комплимент генерално унижавамо женски род јер на такав начин истичемо да су само ретке међу нама вредне поштовања.“
Еманципација друштва ће искоренити термин
"Човек жена“ је најприсутнији идиом не само у свакодневној него врло често и у пословној комуникацији и то је данак историјским околностима, ратовима, глади кроз које је Црна Гора прошла, а мењаће се протоком времена и еманципацијом друштва", рекла је за Слободну Европу комуниколог Милица Кадић Аковић.
"Мислим да ће просто временом тај идиом изгубити на значају. Како се буде мењало наше друштво и како жене све више буду заузимале важне положаје у друштву, привреди и управи тај идиом ће да временом ишчили сам од себе јер језик прати развој друштва. Мислим да није далеко тренутак када ће тај идиом попримити друго значење, односно да ћемо за неког човека рећи да је жена и да ће то бити комплимент.“
Способна жена је "мушко", неспособан мушкарац - "жена"
Породица је место где почиње васпитање деце и где се најснажније осети утицај традиције, где се најчешће и развијају разни стереотипи или предрасуде.
Једна девојка из Будве овако говори о односу њеног оца према њој:
"Мени мој отац каже 'sine', али то је од милоште и мени никада не би било на крај памети да му замерим."
Са друге стране, и данас смо сведоци да када неки мушкарац у Црној Гори жели да понизи другог мушкарца назове га женом.
Најсликовитији пример за то је изјава Веселина Пејовића који је прошле године на београдском аеродрому напао лидера ПЗП-а Небојшу Медојевића.
"То није мушко, то би требало, бре, сукњу да обуче. Где га год будем срео пљунућу га и шамараћу га као највећу жентурачу“, биле су речи Пејовића упућене лидеру ПЗП-а.
Овакви случајеви имају такође корене у прошлости, односно развили су се у време када је у друштву мушкарац био много више цењен и вреднован од жене, каже Кадић Аковић.