Točenje piva po levelima
Takmičenje u točenju piva organizuje se godinama u Srbiji a i u svetu. To znači da i u ovoj oblasti, imamo šampione. Ipak, ima i onih koji smatraju da je za sipanje piva u čašu potrebno samo malo izvežbanosti i blago nakrivljena čaša. Pa ako ispadne i pena kao za brijanje, nije smak sveta.
Predstavljamo točenje piva - od prosipanja do titule.
Level: Treba čaša? Ma jok!
Pomenućemo one koji pivo piju isključivo iz flaša i limenki. I ne samo da ih mrzi da uz utakmicu prisipaju pivo, ili da su okolnosti (žurke, ispijanje piva u klubovima, u parku) krive za ovo, već postoji izvestan broj pivopija koji prosto imaju merak da popiju pivo sistemom direkt iz ambalaže.
Level: Pro
E sad, kada su u pitanju kafići, i točenje iz profi opreme, prvu grupu čine konobari koji nisu sasvim obučeni za ovaj posao, pa vrlo često dobijate pivo u kojem je najviše pene. E sad, da li slučajno ili namerno zakidaju na tečnosti do koje nam je nekad jako stalo i koja nam u trenutku jako treba , pitanje je slučaja. Gori greh je samo služiti toplo pivo. Mada, u Engleskoj ne služe hladna piva kako bi pojačali aromu piva.
Ovo je važno jer kada se pena doliva ili pivo toči iz više puta, u njemu je onda više gasa, pregazirano je , gubi ukus i izaziva mamurluk.
Kada se zatvori slavina, pivo se brzo sklanja kako kapljice ne bi upropastile penu.
Pravi profesionalac tada će uzeti nož sa sečenje pene, preseći je, isprati još jednom čašu da ne ostanu ostaci piva na njenim zidovima. Zatim će uzeti dupli podmetač, okrenuti logo piva ka vama, i sa osmehom reći ''Izvolite!''
Ima onih koji će reći da nije važno kako se pivo natoči. Ali svakako nije svejedno da li ćemo dobiti pivo ili penu, hladno ili toplo, u čistoj ili musavoj čaši.