Точење пива по левелима
Такмичење у точењу пива организује се годинама у Србији а и у свету. То значи да и у овој области, имамо шампионе. Ипак, има и оних који сматрају да је за сипање пива у чашу потребно само мало извежбаности и благо накривљена чаша. Па ако испадне и пена као за бријање, није смак света.
Представљамо точење пива - од просипања до титуле.
Левел: Треба чаша? Ма јок!
Поменућемо оне који пиво пију искључиво из флаша и лименки. И не само да их мрзи да уз утакмицу присипају пиво, или да су околности (журке, испијање пива у клубовима, у парку) криве за ово, већ постоји известан број пивопија који просто имају мерак да попију пиво системом директ из амбалаже.
Левел: Про
Е сад, када су у питању кафићи, и точење из профи опреме, прву групу чине конобари који нису сасвим обучени за овај посао, па врло често добијате пиво у којем је највише пене. Е сад, да ли случајно или намерно закидају на течности до које нам је некад јако стало и која нам у тренутку јако треба , питање је случаја. Гори грех је само служити топло пиво. Мада, у Енглеској не служе хладна пива како би појачали арому пива.
Ово је важно јер када се пена долива или пиво точи из више пута, у њему је онда више гаса, прегазирано је , губи укус и изазива мамурлук.
Када се затвори славина, пиво се брзо склања како капљице не би упропастиле пену.
Прави професионалац тада ће узети нож са сечење пене, пресећи је, испрати још једном чашу да не остану остаци пива на њеним зидовима. Затим ће узети дупли подметач, окренути лого пива ка вама, и са осмехом рећи ''Изволите!''
Има оних који ће рећи да није важно како се пиво наточи. Али свакако није свеједно да ли ћемо добити пиво или пену, хладно или топло, у чистој или мусавој чаши.