TRAGEDIJA U RESNIKU KAO OPOMENA: Kako da zaštitite svoju decu od oružja?
Nesreća u kojoj je juče u Resniku devojčica (8) nastradala, jer ju je, prema nepotvrđenim informacijama, brat (4) slučajno upucao puškom, navela je na razmišljanje o tome kako decu zaštiti od ovakvih tragedija?
Svaki osmi građanin Srbije ima dozvolu za oružje. Prema podacima MUP-a u Srbiji je registrovano 1.198.595 komada vatrenog oružja. Do dozvole za posedovanje oružja, kažu mnogi, lakše se dolazi nego do vozačke dozvole, pogotovo zbog toga što budući vozač mora da obavi lekarski pregled, a da bi neko dobio oružje ne mora da ima lekarsko uverenje.
Ova tragedija naime nije prvi slučaj gde deca, usled nepažnje odraslih, dođu u dodir sa oružjem i time usmrte sebe ili nekoga ko se nalazi u njihovoj blizini u datom trenutku. Ovo predstavlja ozbiljan problem kako kod nas tako i u svetu.
Dečija znatiželja nažalost nekoga može da košta života. Dešavalo se da od slučajnog pucnja nastradaju braća, sestra, drugovi, pa čak i roditelji dece, a takve nesreće prate kroz život i ostavljaju velike traume i porodici i mališanima, iako oni najčešće nisu ni svesni tog momenta. Najvažnije je detetu koje je nehotice ubilo čoveka pružiti adekvatnu pedagoško-psihološku pomoć, da tragedija ne bi ostavila dugotrajne posledice po njegov dalji život.
Prema domaćim propisima, maloletnici mlađi od 14 godina ne odgovaraju i protiv njih se odmah obustavlja postupak. Ali krivičnoj odgovornosti podleže vlasnik oružja i on može da bude osumnjičen za izazivanje opšte opasnosti, odnosno teška dela protiv opšte sigurnosti, za koja je zaprećena kazna od jedne do osam godina zatvora.
Deca su jednostavno radoznala i od njih ne vredi sakrivati bilo šta jer kad-tad, dete će zavući ruku u svaki naizgled nedostižan deo kuće. Faktor radoznalosti se se uvećava ako dete nanjuši da se u kući nalazi nešto što se krije od njega.
Oružje nije jedina opasna stvar čijom je upotrebom ugrožen nečiji život, jer se nesreće sa smrtnim ishodima dešavaju i u saobraćajnim nezgodama, pa i u tuči. Zar nije oštar nož takođe veoma opasan ukoliko ga se deca dočepaju? Najčešći slučaj dečije znatiželje je „čačkanje“ strujnih utičnica, ali konstantnim ponavljanjem da je to opasno i edukativnom pričom, roditelji uspeju da se izbore da deca shvate da to jednostavno ne smeju da diraju.
Isti slučaj je i sa oružjem, samo je malo kompleksniji proces objašnjavanja.
Ono što je najbitnije, je da deca znaju zašto nešto ne mogu da koriste, a to mogu da shvate kada imaju minimun 4 godine, do tada je potrebno sve opasne predmete držati podalje od njih. Nakon toga, ono treba da zna gde stoji vatreno oružje, a u prisustvo roditelja dozvoliti mu da ga drži, jer time se njegova znatiželja smanjuje.
Naravno, potrebno je i istaći mu da je to dozvoljeno samo u kada su mama i tata tu. Pošto je oružje postalo nešto što je stalno dostupno, samim tim prestaje da bude tajanstveno i zanimljivo i postaje deo svakodnevice. Neophodno je odgovarati na sva njihova dodatna pitanja i kroz ovaj proces proći više puta. Istaći da to nije igračka, a ono što roditelji treba da vode računa, to je da je oružje prazno i da je municija uvek na drugom mestu.
Nesreće su nešto na šta se mnogo ne može uticati, one su nešto neočekivano i iznenadno, ali ono što je izvodljivo je svakako poštovanje mera opreza, jer da li je išta svetije od ljudskog života?
Pogledajte i:
Ko je ubio devojčicu u Resniku? Uzeta parafinska rukavica svim ukućanima
MAJKA IVANE BODROŽIĆ: Očajna sam, jedino dete sam izgubila
TRAGEDIJA: Pilot ne zna da mu je sin mrtav!