ТРАГЕДИЈА У РЕСНИКУ КАО ОПОМЕНА: Како да заштитите своју децу од оружја?
Несрећа у којој је јуче у Реснику девојчица (8) настрадала, јер ју је, према непотврђеним информацијама, брат (4) случајно упуцао пушком, навела је на размишљање о томе како децу заштити од оваквих трагедија?
Сваки осми грађанин Србије има дозволу за оружје. Према подацима МУП-а у Србији је регистровано 1.198.595 комада ватреног оружја. До дозволе за поседовање оружја, кажу многи, лакше се долази него до возачке дозволе, поготово због тога што будући возач мора да обави лекарски преглед, а да би неко добио оружје не мора да има лекарско уверење.
Ова трагедија наиме није први случај где деца, услед непажње одраслих, дођу у додир са оружјем и тиме усмрте себе или некога ко се налази у њиховој близини у датом тренутку. Ово представља озбиљан проблем како код нас тако и у свету.
Дечија знатижеља нажалост некога може да кошта живота. Дешавало се да од случајног пуцња настрадају браћа, сестра, другови, па чак и родитељи деце, а такве несреће прате кроз живот и остављају велике трауме и породици и малишанима, иако они најчешће нису ни свесни тог момента. Најважније је детету које је нехотице убило човека пружити адекватну педагошко-психолошку помоћ, да трагедија не би оставила дуготрајне последице по његов даљи живот.
Према домаћим прописима, малолетници млађи од 14 година не одговарају и против њих се одмах обуставља поступак. Али кривичној одговорности подлеже власник оружја и он може да буде осумњичен за изазивање опште опасности, односно тешка дела против опште сигурности, за која је запрећена казна од једне до осам година затвора.
Деца су једноставно радознала и од њих не вреди сакривати било шта јер кад-тад, дете ће завући руку у сваки наизглед недостижан део куће. Фактор радозналости се се увећава ако дете нањуши да се у кући налази нешто што се крије од њега.
Оружје није једина опасна ствар чијом је употребом угрожен нечији живот, јер се несреће са смртним исходима дешавају и у саобраћајним незгодама, па и у тучи. Зар није оштар нож такође веома опасан уколико га се деца дочепају? Најчешћи случај дечије знатижеље је „чачкање“ струјних утичница, али константним понављањем да је то опасно и едукативном причом, родитељи успеју да се изборе да деца схвате да то једноставно не смеју да дирају.
Исти случај је и са оружјем, само је мало комплекснији процес објашњавања.
Оно што је најбитније, је да деца знају зашто нешто не могу да користе, а то могу да схвате када имају минимун 4 године, до тада је потребно све опасне предмете држати подаље од њих. Након тога, оно треба да зна где стоји ватрено оружје, а у присуство родитеља дозволити му да га држи, јер тиме се његова знатижеља смањује.
Наравно, потребно је и истаћи му да је то дозвољено само у када су мама и тата ту. Пошто је оружје постало нешто што је стално доступно, самим тим престаје да буде тајанствено и занимљиво и постаје део свакодневице. Неопходно је одговарати на сва њихова додатна питања и кроз овај процес проћи више пута. Истаћи да то није играчка, а оно што родитељи треба да воде рачуна, то је да је оружје празно и да је муниција увек на другом месту.
Несреће су нешто на шта се много не може утицати, оне су нешто неочекивано и изненадно, али оно што је изводљиво је свакако поштовање мера опреза, јер да ли је ишта светије од људског живота?
Погледајте и:
Ко је убио девојчицу у Реснику? Узета парафинска рукавица свим укућанима
МАЈКА ИВАНЕ БОДРОЖИЋ: Очајна сам, једино дете сам изгубила
ТРАГЕДИЈА: Пилот не зна да му је син мртав!