Trgovina ljudima - slomljena obećanja
VAŠINGTON - Nekoliko godina ono što se piše su samo prazna obećanja, Američka vlada u svom najnovijem izveštaju izdvojila je Tajland, Venecuelu, Gambiju i Maleziju kao zemlje koje ne preduzimaju dovoljno akcije u borbi protiv trgovine ljudima.
U svom godišnjem izveštaju, objavljenom u petak, američki Stejt Department, navedene zemlje spustio je na "Nivo 3" što znači da te zemlje imaju najniži odgovor u borbi protiv modernog ropstva.
Izveštaj kaže da postoje dokazi o prisilnom radu i trgovini ljudima u Maleziji i na Tajlandu. On naglašava problem Malezije sa emigrantima iz drugih zemalja, koji dolaze u tu zemlju da traže posao na farmama, u fabrikama i na gradilištima a nakon toga bivaju zarobljeni, oduzimaju im se pasoši i uskraćuju plate, navodi CNN.
U Venecueli, žene i devojke iz siromašnih regiona često se "mame" preko turističkih centara lažnim ponudama za posao, a kada stignu u tu zemlju, primorane su da se bave prostitucijom.
U izveštaju, zemlje se dele po grupama na osnovu kriterijuma koliko se aktuelne vlade trude u borbi protiv ovog zločina, koliko ulažu napore da sprovedu reforme i ciljne resurse za prevenciju i zaštitu.
Pa tako se razlikuju tri tipa vlade, one koje su u potpunosti usklađene sa minimalnim zahtevima, tip 2 su vlade sa velikim brojem žrtava ali one pokazuju napore da reše ovaj problem, i treći tip obuhvata one zemlje čije vlade ne čine ništa po ovom pitanju.
Prema podacima Međunarodne organizacije rada, oko 20 miliona ljudi je žrtva nekog oblika eksploatacije.