Трговина људима - сломљена обећања
ВАШИНГТОН - Неколико година оно што се пише су само празна обећања, Америчка влада у свом најновијем извештају издвојила је Тајланд, Венецуелу, Гамбију и Малезију као земље које не предузимају довољно акције у борби против трговине људима.
У свом годишњем извештају, објављеном у петак, амерички Стејт Департмент, наведене земље спустио је на "Ниво 3" што значи да те земље имају најнижи одговор у борби против модерног ропства.
Извештај каже да постоје докази о присилном раду и трговини људима у Малезији и на Тајланду. Он наглашава проблем Малезије са емигрантима из других земаља, који долазе у ту земљу да траже посао на фармама, у фабрикама и на градилиштима а након тога бивају заробљени, одузимају им се пасоши и ускраћују плате, наводи CNN.
У Венецуели, жене и девојке из сиромашних региона често се "маме" преко туристичких центара лажним понудама за посао, а када стигну у ту земљу, приморане су да се баве проституцијом.
У извештају, земље се деле по групама на основу критеријума колико се актуелне владе труде у борби против овог злочина, колико улажу напоре да спроведу реформе и циљне ресурсе за превенцију и заштиту.
Па тако се разликују три типа владе, оне које су у потпуности усклађене са минималним захтевима, тип 2 су владе са великим бројем жртава али оне показују напоре да реше овај проблем, и трећи тип обухвата оне земље чије владе не чине ништа по овом питању.
Према подацима Међународне организације рада, око 20 милиона људи је жртва неког облика експлоатације.