Trudnice su osetljiva grupa pacijentkinja
BEOGRAD - Od ukupno 76.694 osiguranika koji su tokom 2013. godine bili na dužem bolovanju, trećina su bile trudnice.
U Srbiji trudnice nemaju prednost pri zapošljavanju, ne dobijaju povoljniji kredit za stan niti umanjenje računa za struju. Ne poštuje se mnogo ni molba da ih u poštama i supermarketima puštamo preko reda ili da im u autobusu ustupimo mesto.
Država trudnicama već godinama toleriše odlazak na bolovanje pre porođaja, čak i kada za to postoje više psihološki i socijalni razlozi, nego medicinski.
Iako će neko reći da je trudnoća neopravdano postala "bolest", a mnoge žene će se podsetiti kako su radile do devetog meseca i često otišle u porodilište sa radnog mesta, ginekolozi kažu da su se mnoge okolnosti promenile i da na ovu pojavu ne treba gledati prestrogo.
"Nove generacije majki su malo svilenije od nas starijih i sada se na trudnoću gleda drugačije nego ranije, a zaista češće ima i krvarenja, što je komplikacija na početku trudnoće i opravdan razlog za bolovanje. Međutim i lekari su bolećiviji danas", kaže doktorka Vesna Stojanović načelnica porodilišta u Kliničko-bolničkom centru "Zvezdara".
Direktorka Ginekološko-akušerske klinike "Narodni front", prof. dr Snežana Rakić kaže da trudnoća nije bolest, nego fiziološko, drugo stanje, ali da sa druge strane, žena koja želi i može da radi treba da odlazi na posao onoliko dugo koliko se oseća dobro, piše "Politika".
"Prvo trudnice spadaju u posebno osetljivu grupu pacijentkinja, a zatim, moramo da imamo u vidu da je veoma porastao procenat trudnoća pomoću veštačke oplodnje. Žena koja je jedva ostala trudna sa posebnompažnjom čuva trudnoću. Nije isto biti trudan u 25 i u 45 godini, da ne kažem u 52. godini", objašnjava doktorka Rakić.