Труднице су осетљива група пацијенткиња
БЕОГРАД - Од укупно 76.694 осигураника који су током 2013. године били на дужем боловању, трећина су биле труднице.
У Србији труднице немају предност при запошљавању, не добијају повољнији кредит за стан нити умањење рачуна за струју. Не поштује се много ни молба да их у поштама и супермаркетима пуштамо преко реда или да им у аутобусу уступимо место.
Држава трудницама већ годинама толерише одлазак на боловање пре порођаја, чак и када за то постоје више психолошки и социјални разлози, него медицински.
Иако ће неко рећи да је трудноћа неоправдано постала "болест", а многе жене ће се подсетити како су радиле до деветог месеца и често отишле у породилиште са радног места, гинеколози кажу да су се многе околности промениле и да на ову појаву не треба гледати престрого.
"Нове генерације мајки су мало свиленије од нас старијих и сада се на трудноћу гледа другачије него раније, а заиста чешће има и крварења, што је компликација на почетку трудноће и оправдан разлог за боловање. Међутим и лекари су болећивији данас", каже докторка Весна Стојановић начелница породилишта у Клиничко-болничком центру "Звездара".
Директорка Гинеколошко-акушерске клинике "Народни фронт", проф. др Снежана Ракић каже да трудноћа није болест, него физиолошко, друго стање, али да са друге стране, жена која жели и може да ради треба да одлази на посао онолико дуго колико се осећа добро, пише "Политика".
"Прво труднице спадају у посебно осетљиву групу пацијенткиња, а затим, морамо да имамо у виду да је веома порастао проценат трудноћа помоћу вештачке оплодње. Жена која је једва остала трудна са посебномпажњом чува трудноћу. Није исто бити трудан у 25 и у 45 години, да не кажем у 52. години", објашњава докторка Ракић.