TURCI DOSLEDNI: Nećemo uvesti sankcije Rusiji
Zvanična Ankara ne priznaje izbore u Donjecku i Lugansku niti referendum na Krimu, ali je primetno suzdržana u osudama Moskve i zasad ne želi da prihvati samkcije koje su EU i Amerika uvele Rusiji. To je bez diplomatskog uvijanja potvrdio i novi turski ambasador u Moskvi, Umit Jardim, pre odlaska na novu dužnost.
''Turska i Rusija imaju posebne veze koje nisu ugrozili različiti stavovi prema Krimu i Ukrajini. Odnosi između dve zemlje nisu direktno vezani za odnose između Zapada i Moskve'', objasnio je ambasador Jardim u intervjuu zvaničnoj novinskoj agenciji Anadolija.
Turska se od početka krize zalaže za očuvanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i bezrezervno podržava Tatare na Krimu, sa kojima ima istorijske, kulturne i jezičke veze, ali je u isto vreme primetno suzdržana u osudama Moskve kako ne bi potkopala veoma razvijenu ekonomsku saradnju, pogotovo u oblasti energetike. Dve zemlje u poslednje vreme imaju česte kontakte na najvišem nivou.
''Bez obzira na sankcije koje je Zapad uveo Rusiji, mi ćemo i dalje sarađivati sa Moskvom'', potvrdio je ambasador Jardim. ''Dve zemlje će nastaviti da razmenjuju stavove i o ključnim međunarodnim pitanjima, uključujući Bliski istok i Ukrajinu.''
Turska i Rusija, pored Ukrajine, ne mogu da nađu zajednički jezik ni oko rešavanja krize u Siriji: Moskva podržava legalno izabranog predsednika Bašara al-Asada, dok Anakra traži njegov odlazak.
Turska predvođena Erdoganom zasad uspešno balansira između zapadnih saveznika i Moskve. Ona je član NATO saveza i kandidat za ulazak u Evropsku uniju, sa kojom već devet godina vodi predpristupne pregovore koji, doduše, nisu mnogo odmakli od početka. Ankara, međutim, ne učestvuje ni u jednom telu EU u donošenju odluka i samim tim smatra da nije obavezna da sprovodi sankcije koje su Rusiji, zbog krize u Ukrajini, uveli Brisel i Vašington, piše današnja ''Politika''.
Takav stav Ankare nije teško objasniti, pošto je Rusija glavni trgovinski i energetski partner Turske. Robne razmena između dve zemlje, koja je ove godine dostigla 32 milijarde dolara, šest puta je veća nego 2012. godine. Uz to, Anakara trenutno nema alternativno rešenje za oslobađanje od energetske zavisnosti od Moskve. Takođe, turske vlasti smatraju da dalja međunarodna izolacija Rusije može dovesti do novog ''Hladnog rata'', što bi drastično poremetilo donose u već politički trusnom regionu.
Pogledajte još:
- Turci žele da obnove Osmansko carstvo?
- Šta se krije iza gomilanja NATO snaga u Evropi?