U HRVATSKOJ SAM IZDAJNIK JER SAM SPASAO SRPSKU CRKVU: Ovog Hrvata je odlikovao srpski patrijarh
Pored dve fakultetske diplome, mašinstva i pedagogije, ostao je bez posla.
Ivan Hiti (70), profesor iz Varaždina, jedni je Hrvat sa ordenom Srpske pravoslavne crkve. Njega je 19. februara 2013. godine patrijarh Irinej odlikovao Ordenom Svetog cara Konstantina, zbog herojskog dela, kada je tokom rata u Hrvatskoj odbio da zapali Vladičanski dvor SPC Pakracu.
Umesto da po naredbi uništi vredno crkveno blago, Hiti je odlučio da spase knjige, slike i ikone neprocenljive vrednosti.
Kako kaže od tada ga u Hrvatskoj smatraju izdajnikom, izgubio je posao, svi su mu okrenuli leđa i prezreli ga.
Spaliti sve srpsko
Ivan Hiti se danas, 24 godine kasnije, u razgovoru za Informer priseća ratne zimske večere u Pakracu, koja mu je promenila život.
- Bilo je to 1992. godine za vreme tog nesrećnog „građanskog“ rata, iako ga ovde zovu „domovinski“. Kasno uveče, oko 22 sata, 6. februara, dobio sam naredbu zapovednika da rano ujutru idem u Pakrac i benzinom spalim imovinu Srpske pravoslavne crkve. Na trenutak sam se skamenio i ukočio, ali sam odmah znao da taj zadatak neću ispoštovati – započinje Ivan Hiti, koji je tada bio u hrvatskoj vojsci, na dužnosti pomoćnika zapovednika operativne zone Bjelovar.
- Otišao sam u Pakrac i prvo što sam ugledao je oštećen Vladičanski dvor, a književno i umetničko blago razbacano u dvorištu. Ikone zatrpane snegom, spisi garavi od granata, bombi i dima. Tada u Pakracu nije bilo života, niti ljudi, osim ponekog brigadira. Gradom se širio miris paljevine. I crkva je bila minirana. Ali kada sam pogledao prekrasne knjige, ikone i umetničke slike, zaboravio sam na opasnost i ušao sam unutra. Odlučio sam da ne izvršim naređenje i da se vratim u jedinicu – priseća se Hiti.
Svaki Hrvat je pomalo Srbin
Ivan Hiti otkriva d asu ga zbog njegovog podviga ljudi često pitali da li je on Srbin ili Hrvat. Kako kaže uvek im je davao isti, vickasti odgovor.
- Niko od nas ne može da kaže: da li je čistokrvni Srbin, Hrvat, Slovenac. Otkud mi znamo s kim su se ispod šljive viđale i ljubisale naše babe, prababe ili tetke. Možda je to bio neki Mađar, Nemac, Hrvat, a možda baš i Srbin.
Već sledećeg jutra skovao je plan kako da spasi srpsku baštinu neprocenjive vrednosti.
- Uz lažno opravdanje da idem po oružje, opet sam otišao u Pakrac sa još nekoliko mojih momaka, kamionima i kolima. Sve što sam mogao spasao sam iz crkve i odneo u Univerzitetsku biblioteku u Zagrebu. Bilo je tu svačega, ali poseban pečat ostavila je knjiga dužine pola metra na arapskom jeziku... Nisam ni pomislio koliko ću danak platiti zbog ovog gesta. Iako sam se pravdao da nisam spasavao srpsko već svetsko blago, bio sam vređan i pljuvan u lice. Nakon 45 dana vojnog roka izbačen sam iz vojske i vratio sam se svojoj porodici, supruzi i sinovima – priča on.
Orden za herojstvo
Zbog svog ljudskog gesta, kojeg se nijednog trenutka nije odrekao niti se pokajao, Ivan Hiti je sve do odlaska u penziju preživljavao pravi pakao u svojoj Hrvatskoj.
- Okarakterisan sam kao izdajnik. Pored dve fakultetske diplome, mašinstva i pedagogije, ostao sam bez posla. Sva vrata su mi bila zatvorena, mnogi su mi čak okrenuli leđa i prezreli me. Radio sam na građevini, kao nadničar, čak sam išao i u Austriju da berem jagode. Bio je to gorak ukus mog podviga – priča Hiti o čijem je podvigu banjalučki reditelj Branko Lazić 2015. godine snimio dokumentarac „Biti ili ne biti Ivan Hiti“.
HRVATI IH DRŽE ZAJEDNO: On deli ćeliju sa kapetanom Draganom
Podvig i žrtvu koju je podneo kako bi sačuvao srpsku imovinu prepoznala je i srpska pravoslavna crkva. Ivan Hiti je 19. februara 2013. godine bio počasni gost naše prestonice i na svečanosti od srpskog patrijarha Irineja dobio je orden Svetog cara Konstantina.