У ХРВАТСКОЈ САМ ИЗДАЈНИК ЈЕР САМ СПАСАО СРПСКУ ЦРКВУ: Овог Хрвата је одликовао српски патријарх
Поред две факултетске дипломе, машинства и педагогије, остао је без посла.
Иван Хити (70), професор из Вараждина, једни је Хрват са орденом Српске православне цркве. Њега је 19. фебруара 2013. године патријарх Иринеј одликовао Орденом Светог цара Константина, због херојског дела, када је током рата у Хрватској одбио да запали Владичански двор СПЦ Пакрацу.
Уместо да по наредби уништи вредно црквено благо, Хити је одлучио да спасе књиге, слике и иконе непроценљиве вредности.
Како каже од тада га у Хрватској сматрају издајником, изгубио је посао, сви су му окренули леђа и презрели га.
Спалити све српско
Иван Хити се данас, 24 године касније, у разговору за Информер присећа ратне зимске вечере у Пакрацу, која му је променила живот.
- Било је то 1992. године за време тог несрећног „грађанског“ рата, иако га овде зову „домовински“. Касно увече, око 22 сата, 6. фебруара, добио сам наредбу заповедника да рано ујутру идем у Пакрац и бензином спалим имовину Српске православне цркве. На тренутак сам се скаменио и укочио, али сам одмах знао да тај задатак нећу испоштовати – започиње Иван Хити, који је тада био у хрватској војсци, на дужности помоћника заповедника оперативне зоне Бјеловар.
- Отишао сам у Пакрац и прво што сам угледао је оштећен Владичански двор, а књижевно и уметничко благо разбацано у дворишту. Иконе затрпане снегом, списи гарави од граната, бомби и дима. Тада у Пакрацу није било живота, нити људи, осим понеког бригадира. Градом се ширио мирис паљевине. И црква је била минирана. Али када сам погледао прекрасне књиге, иконе и уметничке слике, заборавио сам на опасност и ушао сам унутра. Одлучио сам да не извршим наређење и да се вратим у јединицу – присећа се Хити.
Сваки Хрват је помало Србин
Иван Хити открива д асу га због његовог подвига људи често питали да ли је он Србин или Хрват. Како каже увек им је давао исти, вицкасти одговор.
- Нико од нас не може да каже: да ли је чистокрвни Србин, Хрват, Словенац. Откуд ми знамо с ким су се испод шљиве виђале и љубисале наше бабе, прабабе или тетке. Можда је то био неки Мађар, Немац, Хрват, а можда баш и Србин.
Већ следећег јутра сковао је план како да спаси српску баштину непроцењиве вредности.
- Уз лажно оправдање да идем по оружје, опет сам отишао у Пакрац са још неколико мојих момака, камионима и колима. Све што сам могао спасао сам из цркве и однео у Универзитетску библиотеку у Загребу. Било је ту свачега, али посебан печат оставила је књига дужине пола метра на арапском језику... Нисам ни помислио колико ћу данак платити због овог геста. Иако сам се правдао да нисам спасавао српско већ светско благо, био сам вређан и пљуван у лице. Након 45 дана војног рока избачен сам из војске и вратио сам се својој породици, супрузи и синовима – прича он.
Орден за херојство
Због свог људског геста, којег се ниједног тренутка није одрекао нити се покајао, Иван Хити је све до одласка у пензију преживљавао прави пакао у својој Хрватској.
- Окарактерисан сам као издајник. Поред две факултетске дипломе, машинства и педагогије, остао сам без посла. Сва врата су ми била затворена, многи су ми чак окренули леђа и презрели ме. Радио сам на грађевини, као надничар, чак сам ишао и у Аустрију да берем јагоде. Био је то горак укус мог подвига – прича Хити о чијем је подвигу бањалучки редитељ Бранко Лазић 2015. године снимио документарац „Бити или не бити Иван Хити“.
ХРВАТИ ИХ ДРЖЕ ЗАЈЕДНО: Он дели ћелију са капетаном Драганом
Подвиг и жртву коју је поднео како би сачувао српску имовину препознала је и српска православна црква. Иван Хити је 19. фебруара 2013. године био почасни гост наше престонице и на свечаности од српског патријарха Иринеја добио је орден Светог цара Константина.