U Skupštini rasprava o setu medijskih zakona
BEOGRAD - U Skupštini Srbije vodi se rasprava o setu medijskih zakona tokom koje su se poslanici saglasili da je veoma značajno što će država do sredine iduće godine izaći iz vlasništva u medijima.
Poslanica Nove Srbije Zlata Ðerić izdvojila je kao važno definitivno povlačenje države iz medija, osim u nekim posebnim slučajevima, što je, po njenom mišljenju u redu.
Ona smatra da je važno i definisanje javnog intresa u oblasti informisanja, ali i potreba da se jasno odredi šta je javni interes. "Posebno podvlačim slobodan razvoj nezavisnih i maksimalno profesionalnih medija“, rekla je Ðerić tokom rasprave.
Pogledajte i:
MEDIJI, STEČAJ, PRIVATIZACIJA - Šta donose novi zakoni?
Poslanik kluba SPO-DHS S Mirko Čikiriz je zabrinut zbog sudbine lokalnih medija ako zbog loše ekonomske situacije prestanu da rade ili na konkursima za projektno finansiranje budu potisnuti od medija iz Beograda i medija sa nacionalnom frekvencijom.
Prema njegovim rečima, od dosadašnje privatizacije 56 medija, 18 je poništeno, 36 posluje na ivici opastanka, a samo je jedan medij - Radio Srbobran, dobio pozitivno mišljenje Ministarstva kulture i informisanja.
Odgovarajući Čikirizu, ministar Ivan Tasovac je rekao da je u medijskoj Strategiji kao političko opredeljenje pisalo osnivanje šet regionalnih centara, ali da je pitanje kako je moguće to isfinansirati.
"Mi u ovom trenutku govorimo o 1.230 registrovanih medija, 81 čeka privatizaciju, predviđeni su posebni uslovi za privatizaciju. Govorimo o sedam odsto medija koje čeka privatizacija i ukoliko 93 odsto funkcioniše i opstaje na tržištu verujem da će i tih sedam opstati zbog njihove važnosti na tržištu“, rekao je ministar.
On je dodao da, kada bi se zakonom propisalo da lokalne samouprave izdvajaju dva odsto za finansiranje lokalnih medija, time bi se ušlo u prava opština da raspolažu svojim novcem.