У Скупштини расправа о сету медијских закона
БЕОГРАД - У Скупштини Србије води се расправа о сету медијских закона током које су се посланици сагласили да је веома значајно што ће држава до средине идуће године изаћи из власништва у медијима.
Посланица Нове Србије Злата Ђерић издвојила је као важно дефинитивно повлачење државе из медија, осим у неким посебним случајевима, што је, по њеном мишљењу у реду.
Она сматра да је важно и дефинисање јавног интреса у области информисања, али и потреба да се јасно одреди шта је јавни интерес. "Посебно подвлачим слободан развој независних и максимално професионалних медија“, рекла је Ђерић током расправе.
Погледајте и:
МЕДИЈИ, СТЕЧАЈ, ПРИВАТИЗАЦИЈА - Шта доносе нови закони?
Посланик клуба СПО-ДХС С Мирко Чикириз је забринут због судбине локалних медија ако због лоше економске ситуације престану да раде или на конкурсима за пројектно финансирање буду потиснути од медија из Београда и медија са националном фреквенцијом.
Према његовим речима, од досадашње приватизације 56 медија, 18 је поништено, 36 послује на ивици опастанка, а само је један медиј - Радио Србобран, добио позитивно мишљење Министарства културе и информисања.
Одговарајући Чикиризу, министар Иван Тасовац је рекао да је у медијској Стратегији као политичко опредељење писало оснивање шет регионалних центара, али да је питање како је могуће то исфинансирати.
"Ми у овом тренутку говоримо о 1.230 регистрованих медија, 81 чека приватизацију, предвиђени су посебни услови за приватизацију. Говоримо о седам одсто медија које чека приватизација и уколико 93 одсто функционише и опстаје на тржишту верујем да ће и тих седам опстати због њихове важности на тржишту“, рекао је министар.
Он је додао да, када би се законом прописало да локалне самоуправе издвајају два одсто за финансирање локалних медија, тиме би се ушло у права општина да располажу својим новцем.