U Srbiji legalizovano svega 16 odsto divljih građevina
Nijedan od dosadašnjih zakona nije uspeo da reši problem bespravno izgrađenih objekata u Srbiji. Ako se ima u vidu da je do 11. marta 2010. godine bilo podneto 720.000 zahteva, znači da je oko 100.000 zdanja dobilo naknadno izdate građevinske dozvole.
Broj ''nerešenih'' predmeta popeo se ove godine za još 100.000 prijava, koje su vlasnici dostavili lokalnim samoupravama po poslednjem Zakonu o legalizaciji iz 2013. godine.
Objekti koji su nebezbedni, u koritima reka ili na klizištima, nikada neće moći da se legalizuju i biće rušeni, najavila je Zorana Mihajlović. Ministarka ističe da država neće dozvoliti da se na nestabilnom terenu zidaju kuće.
Sve dok legalizacija ne bude jeftina i sa što manje neophodnih papira, problem bespravnih objekata neće biti rešen.
Niko ne može da poruši 700.000 građevina za koje postupak nije završen, pošto većina vlasnika nije prikupila ni potrebnu dokumentaciju i nema nameru da plati astronomske cifre na ime naknade.
Kako pišu ''Večernje novosti'' tom broju treba dodati još pola miliona zdanja za koje zahtevi za legalizaciju nisu ni podneti u zakonom predviđenom roku. Ili, na to još oko 200.000 objekata s obzirom na to da je prethodni resorni ministar Velimir Ilić baratao sa procenom od ukupno 1,3 miliona nelegalnih građevina, a njegova naslednica Zorana Mihajlović sa 1,5 miliona.
U svakom slučaju, novog ministra građevinarstva čeka ozbiljan posao. Kako je najavila, do septembra će se dati konkretan predlog rešenja problema legalizacije.