UBER - aplikacija koja je ''izvozala'' taksiste
Članovi nekoliko sindikata taksi prevoznika učestvovali su u protestima širom Evrope usmerenih protiv kompanije Uber sa sedištem u San Francisku koja je mušterijama donela određene pogodnosti, ali je u isto vreme taksistima prilično zagorčala život.
Ovo nisu prva negodovanja taksista. Naime, u januaru su taksisti u Parizu, blizu aerodroma Šarl de Gol, napali vozilo Uber kompanije.
Francuzi inače nisu jedini koji koji su revoltirani - u mnogim evropskim gradovima nezadovoljni taksisti su blokirali puteve.
Kompanija postoji četiri godine, a njena vrednost se već procenjuje na 3,5 milijarde dolara.
U kompaniju je Google dosad investirao oko 250 miliona dolara, a njen pokretač Trejvis Kalanik je na ideju o aplikaciji došao tako što je posle jednog sastanka neuspešno pokušavao da pronađe taksi.
Aplikacija funkcioniše tako što posle instalacije automatski locira poziciju korisnika. Korisnik tada bira između više ponuđenih opcija koje se razlikuju u ceni, a plaćanje se obavlja isto putem aplikacije, odnosno direktno sa računa mušterije.
Dvadeset odsto iznosa koji mušterija po završenoj vožnji plati odlazi vlasniku aplikacije, a ostalo predstavlja zaradu vozača.
Jasno je da je u pitanju određena ciljna grupa, odnosno ljudi koji su tehnološki bolje potkovani, a uglavnom i platežno moćniji, jer je vožnja na ovakav način uglavnom skupa.