Ubistvo iz časti: Oramotili porodicu - red je da stradaju!
Studije fenomena “ubistvo iz časti“ svrstavaju ovu vrstu zločina u jednu od najgorih. Muškarci i žene kažnjavaju se od strane najbližih zato što su “osramotili“ porodicu, a prema shvatanju takvih zajednica “čast“ je stvar kolektiva.Porodice ubijenih imaju i ogromnu motivaciju da prikriju ubistva. Tako žrtve ove vrste nasilja, gubitkom života, nestaju sa lica zemlje kao da nisu ni postojale.
Tradicija “ubistva iz časti“
Istorijska istraživanja ukazuju na to da “ubistvu iz časti“ vuče korene u nasilju nad ženama. Prvi zakoni koji određuju šta će biti sa ženama koje su “obeščašćene“ datiraju čak iz perioda pre nove ere. Prema rimskom pravu, očevi su imali apsolutnu vlast nad životom i smrti svih članova porodica. U srednjovekovnoj Albaniji poznat je Zakonik Leke Dukađinija, prema kojem je dozvoljeno ubijanje žena zbog preljube. U Ženevi je postojalo pravilo da neverna žena mora da bude potopljena u reku Ronu. U okviru Kineske dinastije Čing, očevi i muževi su imali pravo da ubiju svoje ćerke i žene zato što su procenili da su ih osramotile. U Srbiji je najpoznatiji slučaj u epskoj poeziji i to u pesmi “Banović Strahinja“ gde je obrađen motiv neverne ljube kojoj sledi kazna. U pesmi roditelji i braća iniciraju ubistvo, ali se Banović Strahinja ipak odlučuje za drugi način kažnjavanja. U Italiji, Španiji i Grčkoj sudilo se ženama za “čast“, a ubistvo je bilo opravdano u italijanskom zakonu sve do 1980, kada je zvanično otklonjen zbog feminističke kampanje.
Kada je istorija postala prošlost...
Jasno je da u tradiciji postoje koreni za ovakav način kažnjavanja žena, ali prelaskom sa ruralne na urbalnu kulturu u zemljama sveta gubi se ovakvog načina kažnjavanja. Međutim, pripadnici određenih verskih zajednica zadržali su ovu tradiciju. Ona ostaje da živi u zajednicama koje su zadržale patrijarhat. U modernom dobu Islam se povezuje sa “ubistvima iz časti“ zbog surove i nehumane kazne protiv seksualnog nemorala.
Međutim, ubistvo iz časti ne treba vezivati za određenu veru, jer je to odlika zajednica, odnosno porodica koje se opredeljuju na takav čin. Muškarci koji žele da ostvare dominaciju u porodicama vrše nasilje nad ženama, a neko od njih se i završi ubistvom.
21. vek - "Ubistva iz časti"
Prema statističkim podacima koje je prikupila organizacija UNPFA na godišnjem nivou u Azijskim zemljama, evropskim zemljama (Francuska, Nemačka i Velika Britanija), odnosno u zemljama u kojima postoje migranske zajednice, izvrši se 5.000 “ubistava iz časti“. Međutim, ova cifra nije pravi pokazatelj stanja jer je jako teško utvrditi tačan broj žrtava zato što se ubistva skrivaju. Prema nezvaničnim podacima čak 20.000 žena godišnje strada zbog kazne od nekog člana svoje porodice.
U Siriji neki roditelji su spremni da se odreknu svega što imaju kako bi postigli moć i ugled. Oni nude svoje ćerke stranim borcima bez pitanja i saglasnosti potencijalnih mlada. Poznat je slučaj devojke Fatime Abdul al Abou, koja je izvršila samoubistvo 2. februara, pošto je otac pokušao da je primora da se uda za tuniskog imigranta.
U Pakistanu je nivo ovog zločina veći u provincijama i ruralnim sredinama, dok se u Indiji ovakve vrste zločina dešavaju i u velikim gradovima.
Pogledajte i:
KRVAVI APARTMAN 331: Pre 22 godine jedno ubistvo je potreslo Hajat!
Mimi Oro: Svi bi da je*u, a samo ja da naje*em?!
SMRT NA BIRALIŠTU: Ako glasač zaokruži, a ne ubaci - šta sa listićem?
Željko Mitrović otvorio dušu: “Sve zanima šta sam ja bio Ivani“