UGROŽENA ČITAVA GENERACIJA SIRIJSKE DECE: Posledice po mentalno zdravlje mogle bi biti katastrofalne!
Čitava jedna generacija sirijske dece može da pretrpi "katastrofalnu" psihološku štetu!
Čitava jedna generacija sirijske dece može da pretrpi "katastrofalnu" psihološku štetu, pošto je svako četvrto dete u Siriji, zbog prisustvovanja traumatskim događajima, izloženo riziku razvoja poremećaja mentalnog zdravlja, navodi se u saopštenju humanitarne organizacije "Spasimo decu".
Problem nedostatka sredstava
Psihološke potrebe dece koja već četiri i po godine beže od rata, i dalje su u najvećoj meri neispunjene zbog nedostatka sredstava, rasta broja izbeglica i napetih resursa zemalja koje ih primaju, dodaje se u izveštaju najveće nevladine organizacije za zaštitu decu, sa sedištem u Londonu.
- Posledice po buduće mentalno zdravlje čitave generacije mogle bi biti katastrofalne - saopštio je Jan Rodžers, direktor libanskog ogranka organizacije, prenosi Rojters.
- Pored očigledne psihološke štete zbog prisustvovanja traumatskim događajima i ekstremnom nasilju, tu je i bezbroj sekundarnih, često zanemarenih dnevnih pitanja psihološke i društvene štete kada raseljeno dete stigne u novu zajednicu - dodaje Rodžers.
On je podsetio da mnoga deca mesecima ili godinama ne idu u školu, a kod kuće su okružena stalnom napetošću i brigama, ili odvojena od prijatelja i rođaka. Često su prisiljena da rade, da ulaze u rane brakove, na život u nebezbednim i siromašim delovima gradova, što sve ima duboke posledice po njihovo fizičko i psihičko zdravlje.
Normalne rutine ključne za razvoj dece
Rodžers podseća da su normalne rutine - poput odlaska u školu, viđanja sa roditeljima ili ispunjavanja redovnih dužnosti u kući - ključne za razvoj dece. Među tinejdžerima akutni stres dovodi do suicidalnih misli i samopovređivanja, dodaje se u izveštaju i navodi nekoliko dokumentovanih primera samoubistava.
Drugi često navođeni primer su poremećaji govora, problemi sa čulima sluha ili vida, kao i mokrenje u krevetu.
- Ostavljanje dece bez brige kasnije ima negativne posledice - ona postaju agresivna, depresivna i stiču fobije - izjavio je Rim Nasri, psiholog organizacije "Spasimo decu".