УГРОЖЕНА ЧИТАВА ГЕНЕРАЦИЈА СИРИЈСКЕ ДЕЦЕ: Последице по ментално здравље могле би бити катастрофалне!
Читава једна генерација сиријске деце може да претрпи "катастрофалну" психолошку штету!
Читава једна генерација сиријске деце може да претрпи "катастрофалну" психолошку штету, пошто је свако четврто дете у Сирији, због присуствовања трауматским догађајима, изложено ризику развоја поремећаја менталног здравља, наводи се у саопштењу хуманитарне организације "Спасимо децу".
Проблем недостатка средстава
Психолошке потребе деце која већ четири и по године беже од рата, и даље су у највећој мери неиспуњене због недостатка средстава, раста броја избеглица и напетих ресурса земаља које их примају, додаје се у извештају највеће невладине организације за заштиту децу, са седиштем у Лондону.
- Последице по будуће ментално здравље читаве генерације могле би бити катастрофалне - саопштио је Јан Роџерс, директор либанског огранка организације, преноси Ројтерс.
- Поред очигледне психолошке штете због присуствовања трауматским догађајима и екстремном насиљу, ту је и безброј секундарних, често занемарених дневних питања психолошке и друштвене штете када расељено дете стигне у нову заједницу - додаје Роџерс.
Он је подсетио да многа деца месецима или годинама не иду у школу, а код куће су окружена сталном напетошћу и бригама, или одвојена од пријатеља и рођака. Често су присиљена да раде, да улазе у ране бракове, на живот у небезбедним и сиромашим деловима градова, што све има дубоке последице по њихово физичко и психичко здравље.
Нормалне рутине кључне за развој деце
Роџерс подсећа да су нормалне рутине - попут одласка у школу, виђања са родитељима или испуњавања редовних дужности у кући - кључне за развој деце. Међу тинејџерима акутни стрес доводи до суицидалних мисли и самоповређивања, додаје се у извештају и наводи неколико документованих примера самоубистава.
Други често навођени пример су поремећаји говора, проблеми са чулима слуха или вида, као и мокрење у кревету.
- Остављање деце без бриге касније има негативне последице - она постају агресивна, депресивна и стичу фобије - изјавио је Рим Насри, психолог организације "Спасимо децу".