UKRAJINA UŽIVO 215. DAN - Ban: Sprovesti memorandum o prekidu vatre što pre
NJUJORK - Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun pozdravio je rano jutros potpisani Memorandum o sprovođenju režima prekida vatre na istoku Ukrajine.
20:16 - Ban je zatražio od svih strana u ukrajinskom konfliktu da memorandum što pre sprovedu, rekao je portparol prvog čoveka UN. Dokument predviđa da jedinice i vojne formacije obe strane ostanu na pozicijama prema stanju od 19. septembra, kao i da se u roku od 24 časa zabrani primena svih vrsta oružja i vođenja ofanzivnih borbenih dejstava.
Memorandum predviđa i povlačenje oružja kalibra više od 100 mm na rastojanje od najmanje 15 kilometara sa svake strane. Zadatak kontrole sprovođenja postignutih sporazuma poveren je OEBS, čiji će posmatrači biti postavljeni duž čitave zone prekida vatre.
Kontakt grupa se, takođe, dogovorila o nastavku procesa razmene ratnih zarobljenika.
19:23 - Bridlav ne veruje u primirje na istoku Ukrajine
Vrhovni komandant NATO za Evropu, američki general Filip Bridlav, rekao je danas da malo veruje u dvonedeljno primirje između ukrajinske vojske i proruskih snaga, sukobljenih na istoku Ukrajine.
U obraćanju novinarima u prestonici Litvanije Vilnjusu, Bridlav je rekao da je sporazum postignut ovog meseca "primirje samo po nazivu" i dodao da je nivo nasilja, uključujući broj artiljerijskih paljbi poslednjih nekoliko dana, isti kao i pre prekida vatre.
Američki general takođe je izrazio nadu da će sporazum postignut juče, o formiranju tampon-zone između ukrajinske vojske i proruskih snaga, dovesti do stabilizacije situacije.
Bridlav je doputovao u Vilnjus, na sastanak vojnih šefova NATO-a, koji su razgovarali o više pitanja, uključujući situaciju u Ukrajini i odnose sa Rusijom, preneo je AP.
18:05 - Rusija ne odgovora na sankcije Zapada
Rusija ne radi na novom paketu mera kao odgovor na sankcije Zapada uvedene Moskvi zbog situacije u Ukrajini, rekao je danas zamenik premijera Arkadij Dvorkovič.
"Ne razmatramo sankcije, to nije prioritet", rekao je Dvorkovič. Sličnu izjavu dao je i ministar ekonomije Aleksej Uljukajev, koji je rekao da bi pooštravanje protivmera bilo kontraproduktivno i dodao da ne očekuje ni da će Zapad uvesti dodatne sankcije.
Uljukajev je ocenio i da će se posledice sankcija, koje su teško pogodile Rusiju, osećati i tokom 2016. i 2017. godine.
"Treba da budemo spremni da reagujemo, ne uvođenjem protivmera, mislim da je to kontraproduktivno, već podržavajući one koji su pod sankcijama", poručio je Uljukajev u obraćanju novinarima na marginama ekonomskog samita u Sočiju. Zapad je pooštrio sankcije Rusiji zbog, kako tvrdi, naoružavanja proruskih snaga u Ukrajini, pošto je Moskva je već odgovorila na ranije sankcije, stopiranjem uvoza mnogih prehrambenih proizvoda.
Vlada je razmatrala mogućnost uvođenja dodatnih mera koje bi se ticale vazduhoplovstva, brodogradnje, automobilske i drugih grana industrije, koje bi mogle da obuhvate restrikcije na uvoz automobila ili nekih vrsta odeće. Predsednik Rusije Vladimir Putin, rekao je u četvrtak da cilj ruskih sankcija nije kažnjavanje zapadnih zemalja, već da jeto izazov za zemlju da ojača svoju ekonomiju.
17:03 - Medvedev: Sankcije ne mogu trajati večno
Zapadne sankcije će se pre ili kasnije završiti, saopštio je premijer RF Dmitrij Medvedev.
On je, takođe, upozorio evropske partnere, da njihov sadašnji ekonomski udeo mogu vrlo lako zauzeti partneri iz Azije. I onda neće moći da se vrate na rusko tržište, zaključio je Medvedev.
16:00 - Pogođena fabrika municije i eksploziva u Donjecku
Snažna eksplozija uništila je fabriku municije u ukrajinskom gradu Donjecku, pošto je na nju pala granata.
Stanovnici Donjecka rano jutros začuli su snažnu eksploziju, posle koje se nad fabrikom uzdigao veliki oblak belog dima. Zamenik predsedavajućeg gradske skupštine Ivan Prohodko, rekao je za ukrajinsku televiziju 112 da je granata direktno pogodila postrojenje, odnosno jedan njegov deo u kojem je bilo eksploziva, što je izazvalo još jednu eksploziju.
Prohodko je dodao da, na sreću glavno postrojenje, u kojem se nalazi 2,5 tona eksploziva, nije pogođeno. On je dodao da, iako je eksplozija izazvala značajnu štetu, u njoj nema povređenih.
Ovo postrojenje, koje se koristi za proizvodnju eksploziva i municije i demontiranje mina, u trenutku napada nije radilo i u njemu nije bilo nikoga. Osim toga, fabrika se, baš iz bezbednosnih razloga, nalazi daleko od stambenih kvartova.
Za sada nema preciznih podataka kojim je oružjem pogođena fabrika, ali se nagađa da je možda reč o taktičkoj raketi "troika-U", koju je lansirala ukrajinska vojska
15:30 - Dve jake eksplozije u Donjecku
Pretpostavlja se da je izvršen raketni napad na Donjeck, dve jake eksplozije su odjeknule u blizini trga Slobode.
Podigao se dim u obliku pečurke. Ranije su u gradskom veću saopštili da je prošla noć bila relativno mirna. S vremena na vreme se čula rtazmena vatre.
15:00 - Pregovori u Minsku: prekid vatre, razmena zarobljenika
Odlučeno je da vojne jedinice ostanu na pozicijama koje su zauzimale 19. septembra, i da se zabrane ofanzive i korišćenje svih vrsti oružja. Memorandum predviđa takođe povlačenje oružja kalibra preko 100 mm na najmanje 15 km sa svake strane i zabranu postavljanja teškog oružja i vojne tehnike u blizini naselja“.
Na taj način će biti stvorena zona bezbednosti od 30 km. Takođe je dogovoreno deminiranje minskih polja. Nad zonom bezbednosti su zabranjeni letovi vojne avijacije i stranih letelica. OEBS ima zadatak da kontroliše da li se strane pridržavaju dogovorenog. Kučma je rekao da je u Minsku doneta odluka da se u zoni obustave vatre u roku od jednog dana pošalje misija OEBS-a od 500 ljudi i da se sa obe strane povuku strane vojne jedinice, što će takođe kontrolisati OEBS.
14:00 - NATO skup o bezbednosti u oblasti Baltika
Najviši vojni zvaničnici NATO sastali su se danas u Viljnusu na skupu posvećenom regionalnoj bezbednosti i odnosima Alijanse sa Rusijom.
Nekoliko sati pre početka današnjeg sastanka NATO, u Minsku je potpisan prekid vatre između separatista i Kijeva. Memorandum je potpisan noćas posle sedmočasovnih pregovora u glavnom gradu Belorusije, na 200 kilometara od Viljnusa. On predviđa prekid upotrebe oružja i da dve strane povuku tešku artiljeriju 15 kilometara od "linije kontakta", rekao je izaslanik Kijeva, bivši predsednik Leonid Kučma.
Načelnici generalštabova 28 zemalja članica NATO razmotriće buduće odnose između Rusije i NATO, izjavio je danski general Knud Bartels, koji predsedava sastankom Vojnog komiteta, najviše vojne instance NATO.
Razgovori u Viljnusu odnosiće se na misiju NATO u Avganistanu i situaciji na Bliskom istoku i pritisak ekstremističke grupe Islamska država, rekao je general Bartels. Na samitu Alijanse u Njuportu početkom meseca NATO je najavio da će imati stalno prisutvo u regionu, posebno zahvaljujući snagama za brzo delovanje koje mogu da se rasporede za nekoliko dana.
Litvanski ministar odbrane Jonas Vitautas Zukasa, objavio je juče otvaranje regionalnih komandnihkontrolnih centara u četiri ili pet zemalja, uključujući Litvaniju, letoniju, Estoniju, Poljsku ili Rumuniju. U svakom od centara bilo bi zaposleno po oko 120 vojnika, koji bi bili odgovorni za multinacionalni bataljon kada se drugi saveznici pridruže američke snage koje su već raspoređene u istočnoj Evropi, rekao je on. Tokom sastanka u Viljnusu zemlje članice NATO treba da objave svoje doprinose.
Poljska i baltičke zemlje strahuju za svoju bezbednost od kada je Rusija pripojila Krim u martu i zbog podrške Moskve pobunjenicima na istoku Ukrjaine, što Moskva poriče.
12:53 - NATO preispituje odnose sa Rusijom
Načelnici generalštabova zemalja članica NATO okupili su se danas u glavnom gradu Litvanije, a jedna od glavnih tema je preispitivanje odnosa sa Rusijom.
“Budući odnosi sa Rusijom zauzimaju centralno mesto u današnjoj diskusiji”, rekao je danski general Knud Bartels, šef vojnog komiteta NATO.
Sastanak u Viljnusu odvija se nakon što je NATO na nedavnom samitu u Velsu usvojio Akcioni plan o borbenoj gotovosti, koji predviđa vidljivije prisustvo trupa na istočnim obodima Alijanse.
Sem toga, generali će razmatrati i situaciju u Ukrajini nakon što su ukrajinske snage i proruski separatisti sklopili dogovor o primirju.
NATO je nakon izbijanja ukrajinske krize zamrzao odnose sa Rusijom, osim na nivou ambasadora, zbog podrske Moskve proruskim snagama. Osim o Ukrajini i Rusiji, generali će razmotriti i o Siriji, kao i o toku planskog povlačenja NATO iz Avganistana, koje treba da se završi do kraja godine.
12:00 - Poginuo ruski graničar
Ruski graničar na državnoj granici sa Ukrajinom, nagazivši na eksplozivnu napravu, poginuo je u Rostovskoj oblasti.
Informaciju je saopštila pres-služba FSB Rusije. U službi nisu precizirali da li se radi o municiji koja se koristi u toku borbenih dejstava u Ukrajini. U toku je provera. Ranije je više puta saopštavano da granate sa ukrajinske teritorije padaju na rusku stranu i da ima žrtava među civilima.
11:07 - Rusija predlaže mesto specijalnog predstavnika UN
Rusija je predložila generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu da se otvori mesto specijalnog predstavnika za istragu avionske nesreće u Ukrajini, kao i da se na mesto nesreće pošalje specijalna misija.
To je izjavio ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin. On je rekao da Rusija ima pitanja oko istrage pada aviona i namerava da ih pošalje komisiji koja proučava okolnosti nesreće.
Malezijski Boing je 17. jula pao u Donjeckoj oblasti. Svi putnici i članovi posade su poginuli.
07:42 - Ruski konvoj stigao u Donjeck
Treći konvoj ruske humanitarne pomoći Ukrajini je stigao u Donjeck. Konvoj koji se sastoji od oko 200 vozila prevozi dve hiljade tona žitarica, konzervirane hrane, generatora, lekova, tople odeće i flaširane vode.
Prema izjavama sa ruske strane, Ukrajincima je ponuđeno da na granici provere sadržaj koji se unosi na teritoriju njihove zemlje, ali su oni odbili bez iznošenja konkretnog razloga. Prilikom ranijih isporuka humanitarne pomoći, Ukrajinci su optuživali Rusiju za invaziju.
06:16 - U Minsku potpisan memorandum o sprovođenju prekida vatre
Članice Kontakt grupe za Ukrajinu potpisale su Memorandum o sprovođenju režima prekida vatre u istočnoj Ukrajini, kojim će između ukrajinskih i proruskih snaga biti uspostavljena tampon zona od 30 kilometara.
"Memorandum predviđa povlačenje oružja kalibra većeg od 100 mm na rastojanje od najmanje 15 kilometara sa svake strane", izjavio je bivši ukrajinski predsednik, Leonid Kučma.
"U roku od 24 sata od trenutka usvajanja datog memoranduma povlačenje oružja kalibra većeg od 100 mm od linije razdvajanaja na rastojanje od najmanje 15 kilometara sa svake strane, kao i iz naseljenih mesta, što daje mogućnost da se stvori zona prekida primene oružja širine najmanje 30 kilometara - zona bezbednosti", glasi četvrta od devet tačka memoranduma.
Kučma je posle šestočasovnih razgovora rekao da memorandum predviđa da se "prekid vatre smatra opštim", da "jedinice i vojne formacije strana ostanu na pozicijama prema stanju od 19. septembra, kao i da se u roku od 24 časa zabrani primena svih vrsta oružja i vođenje ofanzivnih borbenih dejstava".
U dokumentu se takođe govori o "zabrani postavljanja novih minsko-eksplozivnih prepreka i zabrani leta borbene avijacije, uključujući bespilotne komplekse, izuzev uređaja OEBS-a". Predviđa se i "zabrana razmeštanja teškog naoružanja i vojne tehnike u zoni naseljenih mesta". Kučma je takođe rekao da je poslednjom tačkom memoranduma dogovoreno povlačnje "svih stranih plaćenika, kako sa jedne, tako i sa druge strane".
Zadatak kontrole sprovođenja postignutih sporazuma poveren je OEBS-u čiji će posmatrači biti postavljeni duž čitave zone prekida vatre. Kontakt grupa se takođe dogovorila o nastavku procesa razmene ratnih zarobljenika. Za sprovođenje dogovorenog dat je rok od 24 sata.
01:30 - U granatiranju oštećena "Donbas arena" u Donjecku
Načelnici generalštabova zemalja članica NATO okupili su se danas u glavnom gradu Litvanije, a jedna od glavnih tema je preispitivanje odnosa sa Rusijom.
“Budući odnosi sa Rusijom zauzimaju centralno mesto u današnjoj diskusiji”, rekao je danski general Knud Bartels, šef vojnog komiteta NATO, a prenosi AFP.
Sastanak u Viljnusu odvija se nakon što je NATO na nedavnom samitu u Velsu usvojio Akcioni plan o borbenoj gotovosti, koji predviđa vidljivije prisustvo trupa na istočnim obodima Alijanse.
Sem toga, generali će razmatrati i situaciju u Ukrajini nakon što su ukrajinske snage i proruski separatisti sklopili dogovor o primirju.
NATO je nakon izbijanja ukrajinske krize zamrzao odnose sa Rusijom, osim na nivou ambasadora, zbog podrske Moskve proruskim snagama. Osim o Ukrajini i Rusiji, generali će razmotriti i o Siriji, kao i o toku planskog povlačenja NATO iz Avganistana, koje treba da se završi do kraja godine.