PRAŠKI DUET: Ekonomski odnosi Srbije i Češke
Češka Republika višegodišnji je investitor i donator u Srbiji u sektorima industrije, saobraćaja, zdravstva, energetike, zaštite životne sredine.
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je u zvaničnoj poseti Češkoj. Tom prilikom, premijer će se sastati sa češkim kolegom Bohuslavom Sobotkom i vodiće razgovore usredsređene na oblast ekonomije.
Osim Sobotke, Vučić će razgovarati i sa ministrom industrije i trgovine Janom Mladekom, predsedavajućim Donjeg doma Parlamenta Janom Hamačekom, kao i predstavnicima čeških kompanija, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.
Konkretno, tema sastanaka biće saradnja na poljima železnice, zdravstva, vodoprivrede, odbrane i bezbednoste, te procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Predviđeno je da dvojica premijera posle sastanka održe konferenciju za novinare.
ŠTA ČINI GRO ODNOSA DVE ZEMLJE?
Očekivano – ekonomija. Iako nije među najvećim ulagačima u Srbiju, Češka je značajan partner čije se prisustvo iz godine u godinu sve više primećuje. Ukupan obim ulaganja iz zapadnoslovenske zemlje je oko 30 miliona evra, dok su donacije dosegle brojku od 28 miliona evropskih novčanica.
Ukupna ekonomska razmena dve zemlje je 573,1 milion evra. Izvoz Srbije je 241,4 miliona, dok je uvoz iz Češke 331,7 miliona evra.
Izvozimo: toplo i hladno valjane metalne table, pneumatici, spoljne gume, šećer, hartiju, karton, bakarne šipke i profile.
Uvozimo: preparate za pranje i čišćenje, automobile, šper-ploče, ivericu i ostale drvne proizvode, celulozu, tkanine od najlona i drugih poliamida, komutacione aparate za telefoniju i telegrafiju.
Mešoviti komitet za ekonomsku saradnju je telo koje se sastaje jednom godišnje i zaduženo je za razvoj ekonomskih odnosa dve zemlje. Naravno, kontakti se ostvaruju preko Privredne komore Srbije, kada su u pitanju češki interesanti za investiranje u Srbiju.
Među najveće češke projekte u Srbiji spada češka firma "Mitas" koja u Rumi proizvodi gume i zapošljava 500 radnika, zatim industrija tekstila "Magna seating" koja u Odžacima upošljava 400 radnika, "BPI" iz Praga koja je kod Sombora pokrenula pogon za proizvodnju peleta (visokokalorično gorivo).
"Hydropol" je osnovao firmu u Srbiji koja se bavi hidro-energetikom i planira da uloži čak 10 milona evra u narednim godinama, dok je "Alta" iz Brna zainteresovana za rudnik u Štavlju, kraj koje planira izgradnju termoelektrane.
Konzorcijum "Inekon" učestvuje u rekonstrukciji koridora 10, tj. železnice na potezu Niš-Dimitrovgrad, jedne od najbitnijih saobraćajnih komunikacija u zemlji i na Balkanu.
Pored saradnje na nacionalnom nivou, tu je i regionalna. Tako, primera radi, Olomucki region i Južnomoravski regioni imaju ekonomske kontakte sa Vojvodinom i Šumadijom, dok Ustečka oblast sarađuje sa Južnobanatskim okrugom.
Sa 28 miliona evra, Češka drži o,6 odsto svih strnaih donacija Srbiji. Vredi napomenuti da je na polju donacija, Srbija Češkoj pri vrhu prioriteta. To je posledica kako specijalnih čeških namera prema našoj zemlji, tako i kao deo pomoći zemalja EU u procesu evrointegracija i pristupanju Uniji.
U okviru programa Češke inostrane razvojne saradnje (ZRS) u Srbiji zaživelo je više projekata, među kojima su: istraživanje izvora i isporuka tehnologije za postrojenje za pitku vodu Lazarevac, Implementacija čeških zdravstvenih instrumenata u oblasti vaskularne hirurgije – Klinički centar Beograd, Podrška prevenciji karcinoma grlića materice kod žena u seoskim područijima Šumadijskog regiona, Razvoj upravljanja čvrstim komunalnim otpadom u oblasti grada Valjeva, Povećanje bezbednosti na pružnim prelazima i drugi.