ПРАШКИ ДУЕТ: Економски односи Србије и Чешке
Чешка Република вишегодишњи је инвеститор и донатор у Србији у секторима индустрије, саобраћаја, здравства, енергетике, заштите животне средине.
Председник Владе Србије Александар Вучић је у званичној посети Чешкој. Том приликом, премијер ће се састати са чешким колегом Бохуславом Соботком и водиће разговоре усредсређене на област економије.
Осим Соботке, Вучић ће разговарати и са министром индустрије и трговине Јаном Младеком, председавајућим Доњег дома Парламента Јаном Хамачеком, као и представницима чешких компанија, наводи се у саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима.
Конкретно, тема састанака биће сарадња на пољима железнице, здравства, водопривреде, одбране и безбедносте, те процесу приступања Србије Европској унији. Предвиђено је да двојица премијера после састанка одрже конференцију за новинаре.
ШТА ЧИНИ ГРО ОДНОСА ДВЕ ЗЕМЉЕ?
Очекивано – економија. Иако није међу највећим улагачима у Србију, Чешка је значајан партнер чије се присуство из године у годину све више примећује. Укупан обим улагања из западнословенске земље је око 30 милиона евра, док су донације досегле бројку од 28 милиона европских новчаница.
Укупна економска размена две земље је 573,1 милион евра. Извоз Србије је 241,4 милиона, док је увоз из Чешке 331,7 милиона евра.
Извозимо: топло и хладно ваљане металне табле, пнеуматици, спољне гуме, шећер, хартију, картон, бакарне шипке и профиле.
Увозимо: препарате за прање и чишћење, аутомобиле, шпер-плоче, иверицу и остале дрвне производе, целулозу, тканине од најлона и других полиамида, комутационе апарате за телефонију и телеграфију.
Мешовити комитет за економску сарадњу је тело које се састаје једном годишње и задужено је за развој економских односа две земље. Наравно, контакти се остварују преко Привредне коморе Србије, када су у питању чешки интересанти за инвестирање у Србију.
Међу највеће чешке пројекте у Србији спада чешка фирма "Митас" која у Руми производи гуме и запошљава 500 радника, затим индустрија текстила "Магна сеатинг" која у Оџацима упошљава 400 радника, "БПИ" из Прага која је код Сомбора покренула погон за производњу пелета (висококалорично гориво).
"Hydropol" је основао фирму у Србији која се бави хидро-енергетиком и планира да уложи чак 10 милона евра у наредним годинама, док је "Алта" из Брна заинтересована за рудник у Штављу, крај које планира изградњу термоелектране.
Конзорцијум "Инекон" учествује у реконструкцији коридора 10, тј. железнице на потезу Ниш-Димитровград, једне од најбитнијих саобраћајних комуникација у земљи и на Балкану.
Поред сарадње на националном нивоу, ту је и регионална. Тако, примера ради, Оломуцки регион и Јужноморавски региони имају економске контакте са Војводином и Шумадијом, док Устечка област сарађује са Јужнобанатским округом.
Са 28 милиона евра, Чешка држи о,6 одсто свих стрнаих донација Србији. Вреди напоменути да је на пољу донација, Србија Чешкој при врху приоритета. То је последица како специјалних чешких намера према нашој земљи, тако и као део помоћи земаља ЕУ у процесу евроинтеграција и приступању Унији.
У оквиру програма Чешке иностране развојне сарадње (ЗРС) у Србији заживело је више пројеката, међу којима су: истраживање извора и испорука технологије за постројење за питку воду Лазаревац, Имплементација чешких здравствених инструмената у области васкуларне хирургије – Клинички центар Београд, Подршка превенцији карцинома грлића материце код жена у сеоским подручијима Шумадијског региона, Развој управљања чврстим комуналним отпадом у области града Ваљева, Повећање безбедности на пружним прелазима и други.