ISPRAVKA: Izmišljena je priča o navodno ulovljenom stogodišnjem somu sa kostima i značkom nacističkog vojnika u njegovoj utrobi
Izmišljenu priču o stogodišnjem somu ulovljenom u Poljskoj, u čijoj su utrobi pronađene ljudske kosti i značke koje su pripadale nacističkom oficiru, objavio je satirični fake news portal World News Daily Report 10. aprila 2015. godine.
Analizom portala Raskinkavanje.ba utvrđeno je da je tekst na našem portalu Srbija Danas objavljen 2015. godine, vezan za navodno ulovljenog soma u kome su pronađene ljudske kosti i značka nacističkog oficira iz Drugog svetskog rata, predstavljaja prenošenje lažnih vesti.
Sedam godina se na našem govornom području objavljuje izmišljena priča o “šokantnom” ulovu u Poljskoj. Iako se nije desila, priča o stogodišnjem somu u kojem su pronađeni ljudski ostaci predstavlja se kao stvarni događaj.
UTVRĐENE ČINJENICE:
Izmišljenu priču o stogodišnjem somu ulovljenom u Poljskoj, u čijoj su utrobi pronađene ljudske kosti i značke koje su pripadale nacističkom oficiru, objavio je satirični fake news portal World News Daily Report 10. aprila 2015. godine.
Analizom prenošenja ove priče na društvenim mrežama bavio se američki fact-checking portal "Snopes" još 26.9.2017. godine. "Snopes" navodi da je World News Daily Report dobro poznati “obskrbljivač” lažnih vesti s dugom istorijom objavljivanja izmišljenih priča poput ove.
Snopes navodi da fotografije ljudskih kostiju i nacističke značke, koje su u originalnom članku bile objavljene kao svojevrsne “ilustracije” za priču, jesu stvarne, ali nemaju nikakve veze s navodnim ulovom u reci Odri.
Fotografija kostiju iz originalnog članka zapravo pokazuje ljudske kosti iz 17. veka, koje su iskopane na arheološkom nalazištu James Fort u Jamestownu u Virginiji. Fotografija nacističke medalje iz Drugog svetskog rata kruži internetom od 2009. godine, navodi Snopes, kad ju je prodala aukcijska firma Dotta Auction Company.
Portal Srbija Danas se izvinjava svojim čitaocima zbog prenošenja informacija za koje je navedenom analizom utvrđeno da predstavljjau lažne vesti.
U nastavku prenosimo tačne i precizne informacije i uklanjamo netačne i lažne navode kako bi čitaocima bilo jasno da je priča o ulovljenom somu lažna vest. Ispravljen je i naslov članaka kako bi celina naslova i teksta nedvosmisleno sadržala činjenice.
Vest koja godina kruži regionom o navodnom ulovu stogodišnjeg soma sa ljudskim ostacima u sebi je izmišljena i na portalima predstavljena kao istinita.
Tvorac vesti je "World News Daily Report" portal koji je poznat po širenju lažnih vesti. Fakt čekeri su, baveđi se ovom izmišljenom pričom utvrdili da objavljene fotografije koje su pratile tekstove nemaju nikakve veze sa ovim izmišljenim događajem već su nastale u potpuno drugim okolnostima. Preciznije, fotografija kostiju iz originalnog članka zapravo pokazuje ljudske kosti iz 17. veka, koje su iskopane na arheološkom nalazištu James Fort u Jamestownu u Virginiji. Fotografija nacističke medalje iz Drugog svetskog rata kruži internetom od 2009. godine, navodi Snopes, kad ju je prodala aukcijska firma Dotta Auction Company.