ИСПРАВКА: Измишљена је прича о наводно уловљеном стогодишњем сому са костима и значком нацистичког војника у његовој утроби
Измишљену причу о стогодишњем сому уловљеном у Пољској, у чијој су утроби пронађене људске кости и значке које су припадале нацистичком официру, објавио је сатирични факе news portal World News Daily Репорт 10. априла 2015. године.
Анализом портала Raskinkavanje.ba утврђено је да је текст на нашем порталу Србија Данас објављен 2015. године, везан за наводно уловљеног сома у коме су пронађене људске кости и значка нацистичког официра из Другог светског рата, представљаја преношење лажних вести.
Седам година се на нашем говорном подручју објављује измишљена прича о “шокантном” улову у Пољској. Иако се није десила, прича о стогодишњем сому у којем су пронађени људски остаци представља се као стварни догађај.
УТВРЂЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:
Измишљену причу о стогодишњем сому уловљеном у Пољској, у чијој су утроби пронађене људске кости и значке које су припадале нацистичком официру, објавио је сатирични факе news портал World News Daily Репорт 10. априла 2015. године.
Анализом преношења ове приче на друштвеним мрежама бавио се амерички fact-checking портал "Снопес" још 26.9.2017. године. "Снопес" наводи да је World News Daily Репорт добро познати “обскрбљивач” лажних вести с дугом историјом објављивања измишљених прича попут ове.
Снопес наводи да фотографије људских костију и нацистичке значке, које су у оригиналном чланку биле објављене као својеврсне “илустрације” за причу, јесу стварне, али немају никакве везе с наводним уловом у реци Одри.
Фотографија костију из оригиналног чланка заправо показује људске кости из 17. века, које су ископане на археолошком налазишту Јамес Форт у Jamestownu у Виргинији. Фотографија нацистичке медаље из Другог светског рата кружи интернетом од 2009. године, наводи Снопес, кад ју је продала аукцијска фирма Dotta Ауцтион Company.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је наведеном анализом утврђено да представљјау лажне вести.
У наставку преносимо тачне и прецизне информације и уклањамо нетачне и лажне наводе како би читаоцима било јасно да је прича о уловљеном сому лажна вест. Исправљен је и наслов чланака како би целина наслова и текста недвосмислено садржала чињенице.
Вест која година кружи регионом о наводном улову стогодишњег сома са људским остацима у себи је измишљена и на порталима представљена као истинита.
Творац вести је "World News Daily Репорт" портал који је познат по ширењу лажних вести. Факт чекери су, бавеђи се овом измишљеном причом утврдили да објављене фотографије које су пратиле текстове немају никакве везе са овим измишљеним догађајем већ су настале у потпуно другим околностима. Прецизније, фотографија костију из оригиналног чланка заправо показује људске кости из 17. века, које су ископане на археолошком налазишту Јамес Форт у Jamestownu у Виргинији. Фотографија нацистичке медаље из Другог светског рата кружи интернетом од 2009. године, наводи Снопес, кад ју је продала аукцијска фирма Dotta Ауцтион Company.