BIZNIS "RAT": Zbog hrvatske politike trpe privrednici!
Uprkos carinskoj deblokadi Srbije i Hrvatske, tenzije između dve zemlje i dalje rastu. Čak mogu i da kulminiraju u narednom periodu, kako se budu približavali izbori kod naših suseda.
Hrvati posluju sa više od 150 aktivnih firmi u Srbiji, a naše firme sa svega nekoliko na tamošnjem tržišt. Kompanije koja je hrvatska vlada dovela u "nebrano grožđe" svojim postupcima su : „Agrokor“, „Nekse grupa“, „Agrofruktus“, „Končar“, „Atlantik grupa“, „Ideja“, „Merkator“ , koje spadaju među najveće izvoznike u Srbiju.
Ukupna vrednost izvoza iz Hrvatske u Srbiju na godišnjem nivou iznosi oko 500 miliona evra, a od početka ove godine, izvoz Hrvatske na srpsko tržište porastao je za 12,6 odsto. Zbog tih brojki, hrvatski privrednici prethodnih dana zahtevali su da se što pre normalizuje robni promet prema Srbiji, da ne dođe do većih posledica, pišu Večernje novosti.
Milanović potcenjuje gubitke preduzetnika
Hrvatski premijer Zoran Milanović rekao je da „udruženja i nekakvi sitni privatni interesi, koji se ponašaju kao da ne žive u Hrvatskoj i kao da je najvažnije njihovih 10.000 ili 50.000 evra, koje su izgubili danas, ali će ih nadoknaditi već sutra, ne ponašaju se kao lojalni građani zemlje“.
Kako se ovih dana čulo u Zagrebu, "to nisu hrvatske, već srpske firme, koje u Srbiji plaćaju porez, zapošljavaju domaću radnu snagu, a samo su vlasnici iz Hrvatske".
Pri tome se zaboravlja da su tradicionalni srpski brendovi od Štarkove“ bananice do ulja „dijamant“, preko „Frikoma“, „grand kafe“, u hrvatskim rukama, i da nije bilo pritiska u našoj javnosti, niti bojkota robe, što se dešavalo u obrnutom smeru.
Srbi i dalje kupuju ovu robu, ali zarada, naravno, ide u Zagreb, odakle pred svake izbore kreću salve neprimerenih uvreda.
Pročitajte i: JEDETE, A NE ZNATE: Ovo su hrvatski proizvodi za koje ste mislili da su naši
Srbiju nazivaju "teritorijom"
Kada su se iscrpele ratne teme, sada kreću klinačke uvrede, gde se Srbija naziva „teritorijom“ , potcenjuju se institucije stare evropske države, koja je državnost obnovila pre dva veka. I to od „državnika“ zemlje koja je pre nešto više od dve decenije postala samostalna.
Atanacković: Odnosi Srbije i Hrvatske oduvek su bili na klackalici
Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije , kaže da su odnosi dve zemlje uvek bili na klackalici, ali pravilo je da uvek pred izbore naglo idu nadole.
Cela ova „carinska drama“ nije nastala zbog izbeglica ili samih privrednika, već iz političkih razloga, što je to bilo neophodno hrvatskoj vladi da se pokažu „mišići“ i dobije neki glas više.
„Ovu napetost stalno podgrevaju određeni politički krugovi iz Hrvatske, a nikako privrednici“, kaže Atanacković.
Jasno je da u ovoj priči privrednim asocijacijama sa obe strane najvažnije da im posao ide što bolje, bez obzira na vlasništvo.