USKLIKNIMO S LJUBAVLJU: Danas je Sveti Sava - školska slava!
Srpska pravoslavna danas proslavlja utemiljivača srpske crkve, države i školstva, Svetog Savu.
Školski praznik Sveti Sava obeležava se u znak sećanja na velikog srpskog prosvetitelja i utemeljivača obrazovanja, prvog srpskog arhiepiskopa, zakonopisca. Prvi pisani trag o školskoj proslavi Savindana je iz 1734. godine kada je obeležen u Sremskim Karlovcima. U škole je, posle više decenija pauze nakon Drugog svetskog rata, ponovo vraćena 1989. godine. Rastko Nemanjić je u Nikeji 1219. od vizantijskog cara Teodora Laskarisa i vaseljenskog patrijarha Manojla i Haritopula izdejstvovao autokefalnost (samostalnost) srpske crkve i srpsku arhiepiskopiju, za čije je središte odredio manastir Žiču.
Sveti Sava je bio prvi srpski arhiepiskop i svetitelj. Bio je najmlađi od trojice sinova velikog župana Stefana Nemanje. Kršteno ime mu je bilo Rastko, a kada se zamonašio uzeo je ime Sava.
Iako su mu roditelji namenili da bude vladar, Sava se je usprotivio njihovoj želji i zamonašio se na svetoj gori. Njegovim ustoličenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i samostalna Srpska pravoslavna crkva. Zajedno sa ocem Stefanom, zamonašenim kao Simeon, Sveti Sava je osnovao Hilandar i izgradio još 14 manastira i tako postao ktitor prve srpske duhovne zajednice na Svetoj Gori. Sveti Sava je napisao Tipik po kome se monasi vladaju, a napisao je i žitije svog oca, prepodobnog Simeona Mirotočivog.
U Studenici je 1209. godine osnovao prvu bolnicu na području Srpske države. Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovjekovne književnosti, pa je stoga i zaštitnik prosvjetnih ustanova.
Sveti Sava je 1219. izdejstvovao autokefalnost Srpske pravoslavne crkve, a njegova djela "Nomokanon" i "Sinodik pravoslavlja" postala su pravni i duhovni stubovi srpske državnosti. Sava se upokojio 1235. godine u bugarskom gradu Trnovu kao prvi arhiepiskop Srpske pravoslavne crkve. Njegove mošti su iz Trnova prenete i sahranjene u manastiru Mileševa 6. maja 1237. godine. Mošti je spalio Sinan Paša 1594. godine na Vračaru. Na tom mestu nalazi se se spomen hram posvećen Svetom Savi.