USKORO PRIVATNA VOJSKA I U RUSIJI!
Po uzoru na Amerikance, i Rusija bi uskoro mogla da ima svoje privatne vojne kompanije. Već naredne jeseni ruska Duma (parlament) bi mogla staviti na dnevni red projekt zakona kojim bi se legalizovalo osnivanje i rad privatnih vojnih kompanija.
Kad je 2012. godine prvi put bilo predloženo Dumi da se raspravlja o takvom zakonu, bilo je rečeno da nije vreme za takav zakon. Zastupnici te ideje objašnjavaju da bi osnivanje privatnih vojnih kompanija pomoglo Kremlju da ruski oficiri i vojnici mogu da odlaze i da ratuju gde ih pozovu i za to im plaćaju, a da pritom Moskva ne snosi odgovornost, baš kao što je to slučaj sa američkim kompanijama.
Vojni ekspert Anatolij Ciganok kaže da je donošenje zakona važno jer te vojne kompanije mogu da učestvuju tamo gde država zvanično ne može da pošalje svoju vojsku da ratuje. Sličnog mišljenja je i stručnjak iz "Asocijacije vojnih politologa" Aleksandar Perendžijev, koji kaže da takve privatne kompanije mogu pomoći da "država sačuva obraz, a istovremeno da ne pravi sebi probleme na međunarodnom nivou".
Zamenik predsednika Komiteta za odbranu Dume Franc Klicevič kaže da se na projektu zakona radi u saradnji sa ruskim ministarstvom odbrane.
Uostalom, teško da bilo ko veruje da privatna američka kompanija "Blekvoter", koja je promenila ime i sada se zove "Akademija", deluje potpuno autonomno i da vojni vrh SAD i tamošnje obaveštajne službe ne učestvuju u njenim biznis planovima. U takvim firmama su najčešće bivši visoki oficiri koji rano idu u penziju i "višak energije" koriste za obavljanje posla za koji su školovani. A to je - ratovanje!
Ruski vojni eksperti tvrde da već sada u Rusiji postoji nekoliko privatnih firmi koje su registrovane za zaštitu naftnih kompanija koje rade u potencijalno opasnim područjima - Osim toga, profesionalci ove vrste štite i prate trgovačke brodove u opasnim morima gde često umeju da budu meta pirata.
Još uvek, zato što nemaju zvanični status, takve ruske privatne kompanije ne mogu da nude svoje usluge strancima. Ali ako Duma usvoji zakon na jesen , onda će se i ruske privatne vojne kompanije uključiti u borbu za podelu svetskog "krvavog kolača" koji po oceni eksperata, iznosi oko 100 milijardi dolara godišnje!