УСКОРО ПРИВАТНА ВОЈСКА И У РУСИЈИ!
По узору на Американце, и Русија би ускоро могла да има своје приватне војне компаније. Већ наредне јесени руска Дума (парламент) би могла ставити на дневни ред пројект закона којим би се легализовало оснивање и рад приватних војних компанија.
Кад је 2012. године први пут било предложено Думи да се расправља о таквом закону, било је речено да није време за такав закон. Заступници те идеје објашњавају да би оснивање приватних војних компанија помогло Кремљу да руски официри и војници могу да одлазе и да ратују где их позову и за то им плаћају, а да притом Москва не сноси одговорност, баш као што је то случај са америчким компанијама.
Војни експерт Анатолиј Циганок каже да је доношење закона важно јер те војне компаније могу да учествују тамо где држава званично не може да пошаље своју војску да ратује. Сличног мишљења је и стручњак из "Асоцијације војних политолога" Александар Перенџијев, који каже да такве приватне компаније могу помоћи да "држава сачува образ, а истовремено да не прави себи проблеме на међународном нивоу".
Заменик председника Комитета за одбрану Думе Франц Клицевич каже да се на пројекту закона ради у сарадњи са руским министарством одбране.
Уосталом, тешко да било ко верује да приватна америчка компанија "Блеквотер", која је променила име и сада се зове "Академија", делује потпуно аутономно и да војни врх САД и тамошње обавештајне службе не учествују у њеним бизнис плановима. У таквим фирмама су најчешће бивши високи официри који рано иду у пензију и "вишак енергије" користе за обављање посла за који су школовани. А то је - ратовање!
Руски војни експерти тврде да већ сада у Русији постоји неколико приватних фирми које су регистроване за заштиту нафтних компанија које раде у потенцијално опасним подручјима - Осим тога, професионалци ове врсте штите и прате трговачке бродове у опасним морима где често умеју да буду мета пирата.
Још увек, зато што немају званични статус, такве руске приватне компаније не могу да нуде своје услуге странцима. Али ако Дума усвоји закон на јесен , онда ће се и руске приватне војне компаније укључити у борбу за поделу светског "крвавог колача" који по оцени експерата, износи око 100 милијарди долара годишње!