Ако Курти не промени став, пада с власти: Доласком Трампа на место председника све се мења
Поновни долазак новоизабраног председника САД Доналда Трампа на чело те државе узеће примат над косовским питањем из руку Европске уније, која га годинама пролонгира, сматрају саговорници Курира који указују да је то шанса за Србију да се боље позиционира и доведе до решења у своју корист.
Да ће Трампова администрација бити наклоњенија Србији, оценио је и бивши амбасадор САД у Србији Вилијам Монтгомери, који је нагласио и да премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти провоцира без повода, односно спроводи спори вид етничког чишћења, и указао да се на то није довољно реаговало.
- Он предузима акције којима тера Србе да напусте КиМ. Рекли смо номинално да се то прекине, али нисмо користили начине, надам се да сада хоћемо. Треба да гледате како ћете ви реаговати. Ценимо вашу умереност у вези с тим провокацијама, размислите шта желите да радите - рекао је Монтгомери за К1.
Коментаришући зашто инструменти за спречавање Куртија нису досад употребљени, рекао је да су имали генерацију политичких лидера који су формирали ставове према региону у периоду од пре тридесетак година и нису их променили.
- Ја бих нешто урадио с Куртијем, али шта би после тога Србија хтела - да ли да вратимо метак у цев и да Косово поново буде део Србије... Проблем је и што сада Балкан није приоритет, а опет су сви проблеми и даље присутни. Не постоји воља ЕУ да се наставе ствари, али нису вољни да помогну ни Косову. Немам поштовање за тај њихов приступ - рекао је амерички дипломата, а упитан да ли ће се сада променити став САД према дијалогу Београда и Приштине, одговорио је да је то једина добра ствар коју може да каже у вези са изборима.
"Курти би требало да буде веома уплашен", истакао је Монтгомери.
Шанса за Србију
Да је враћање Трампа на чело САД дефинитивно прилика за Србију да решавање косовског питања окрене у своју корист, сматра и некадашњи шеф дипломатије СР Југославије Владислав Јовановић.
- Трамп је лице с бекграундом, неко ко тражи конкретан резултат акције, не воли да се питање отвори и остане нерешено, јер то сматра негативом у билансу и иде напред. То ће бити шанса за нас, ако будемо развијали билатералне односе са САД као до сада, јер је за њега Србија много важнија за укупну политику неголи сићушно Косово и на крају би могао да закључи да је за америчке интересе недопустиво да због мањег испусте већег играча. Зато ће морати да ревидира апсолутни став о признању Косова и ићи ће на тражење решења са Србијом. То је бизнис логика и он је тај који може то да спроведе. А умарање друге стране као што су то радиле демократе и чекале да се предамо, није у његовом интересу. Све у свему, ако Трамп опстане четири године, ако буде имао времена да се позабави тим међународним питањима, он ће више уважавати Србију него Косово јер ће му бити значајнија у укупном билансу - сматра Јовановић.
Иако је то још на, како каже, дугом штапу, у том правцу наша држава треба да делује.
"Овај нови однос снага у свету и значај Србије у овом региону иду нама наруку", констатовао је Јовановић.
Конфронтација
Политички аналитичар Срђан Граовац такође сматра да ће Америка с доласком Трампа на чело државе играти значајнију улогу у решењу косовског питања јер, како истиче, његова администрација неће попуштати Паризу и Берлину да држе примат по том питању, већ ће желети да ствари узме у своје руке и мењаће приступ према преговарачком процесу.
"Биће свакако корисније за нашу страну, али ипак не треба очекивати суштинске промене. На крају крајева, када говоримо о тој администрацији и начину на који они виде питање КиМ, показали су нам Вашингтонским споразумом. Значи, они стоје чврсто на становишту да је Косово за њих независна држава и да од тога немају намеру да одустану, али да желе да се постигне нека врста споразума између Срба и Албанаца који ће пацификовати ситуацију у региону и који ће спречити неки евентуални сукоб", каже Граовац за Курир.
Додаје и да није тајна да Ричард Гренел, као човек који се највише бави нашим регионом и поготово питањима КиМ у администрацији Доналда Трампа, има изразито негативан став према Куртију и његовом неконструктивном ставу и дијалогу.
"Уосталом, када је Гренел био кључни човек америчке администрације за питање КиМ, Курти је морао да одступи с власти, па можемо и сада очекивати да траже конструктиван став, да се испуне преузете обавезе и неминовно ће их довести у сукоб с Куртијем или конфронтацију јер је он неко ко није спреман на компромисе. Зато можемо очекивати или да траже да Курти промени став и крене путем реализације ЗСО или да траже да одступи с власти и отвори пут за новог представника који ће бити спреман да испоштује постигнуте договоре", закључио је Граовац.
Србија Данас/Курир