Црни дани за Куртија: Трампова победа враћа у врх политике човека којем се опасно замерио
"За хаос на КиМ криви САД и Курти", "Курти је фашиста, а Немачка је на погрешној страни историје", "Курти ужива да "запали ватру, Запад би требао јаче да га притисне!", "Курти живи у прошлости, Београд да не наседа"... Све ове жестоке критике изрекао је један политичар који ће се победом Доналда Трампа (Доналд Трумп) на председничким изборима у САД поново, прогнозирају аналитичари, вратити на тему Косова.
У питању је Ричард Гренел, а намеће се дилема: да ли повратак Трампа значи да су косовском премијеру Аљбину Куртију дани одбројани?
.
У првом мандату, октобру 2019. Трамп је повукао неочекиван потез, успоставио је позицију које до тада није било - специјалног изасланика Беле куће за дијалог Београда и Приштине. Довео је своју десну руку на то место, Ричарда Гренела, који је у то време био и амбасадор у Немачкој.
Медији су већ објавили да је Гренел поново виђен за високу позицију: саветника за националну безбедност.
Она му отвара врата за бављење дијалогом, а предавач на Универзитету Џон Хопкинс у САД Едвард П. Џозеф оценио да ће се суочити са тешким одлукама уколико Ричард Гренел добије неку високу функцију
- У Србији славе Трампову победу. Ричард Гренел, кога је Трамп поменуо на недавном скупу, можда ће имати високу функцију, чак и позицију државног секретара. Гренел већ дуже време има несугласице са Аљбином Куртијем и наставио је са критикама ове године - рекао је Џозеф.
Исти став имају и у Приштини. Стручњак за безбедност Адријан Штуни оцењује да за Куртија не би био повољан повратак Гренела. Не искључује могућност да за време Трампове администрације буде притисака да се постигне споразум између Косова и Србије.
- Много времена је потрошено на игре речи. Трамп жели опипљиве резултате, од онога што смо видели и знали у претходном формату. Мислим да ће можда доћи до повратка на споразум о економској нормализацији који је склопљен на крају његовог мандата, али мислим да ће циљ нове администрације и даље бити дијалог. Дакле дијалог који доноси опипљиве резултате - казао је за Косово онлајн Штуни.
Шта даје основа за овакав став?
Гренел је одмах по именовању, оснажен Трамповом безусловном подршком, бацио у запећак преговоре које је то тада водила Европска унија, тако што је директно у име Беле куће разговарао са српским и косовским званичницима.
Али, са Куртијем никако није могао да нађе заједнички језик и успостави сарадњу, имао је отворене конфронтације, а чак коментарисао да је Курти "антиамериканац".
Већ у марту 2020. године, усред пандемије корона вируса, му је то и на делу ставио до знања: пала је Куртијева влада.
Кумовао Куртијевој смени
Непосредни повод за седницу на којој се расправљало о изгласавању неповерења био је то што је Курти сменио министра унутрашњих послова Агима Вељиуа из Демократског савеза Косова и упорно одбијао да захтев САД да безусловно укине таксе на српску робу.
Гренел је јавно подржао, а ЕУ, односно Француска и Немачка, су се успротивиле одржавању седнице у ванредном стању. После дуге седнице у ноћи између среде и четвртка за Куртијеву смену гласала чак 82 од 120 посланика.
Ни то што се Трамп више није председник а он се више формално није бавио дијалогом није било довољно да се не бави том темом. И даље је посвећено критиковао Куртија.
Био је критичан и према америчким званичницима који, како је рекао, пружају подршку изолованом косовском премијеру Куртију, кога критикује цео свет - од НАТО-а, преко Немачке и Француске, до САД.
Тако је у августу Говорећи о односу Трампове противкандидаткиње Камале Харис према Косову, Гренел је оценио да она ни не зна ко је Аљбин Курти, као ни да га америчка влада критикује због дестабилизације региона.
А Вук Велебит, политиколог, сматра да ће му нова позиције омогућити да се бави дијалогом Београда и Приштине.
- Он је радо виђен гост у Београду и верујем да ће имати већи сензибилитет према питању српске заједнице на Косову, али оно што је још важније је да ће Америка прећи са саопштења на неке конкретније акције и санкционисање штетне и рекао бих, антиамеричке и антизападне политике Аљбина Куртија. Дакле, очекујем да ће притисак на приштинску администрацију бити далеко већи и да се неће толерисати једнострани потези као што је то био случај до сада - истиче наш саговорник.
Србија Данас/Блиц