ODLUČENO: Svi koji ratuju u stranim zemljama završiće u zatvoru!
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije usvojili su većinom glasova dopune Krivičnog zakonika, koje predviđaju kazne zatvora od šet meseci do 10 godina za one koji učestvuju u ratu ili oružanom sukobu u drugim zemljama ili organizuju i vrbuju građane Srbije da to čine.
Za predložene dopune glasala je većina poslanika, uključujući i opoziciju, osim poslanika SDA Sandžaka koji su bili uzdržani.
Kada je reč o krivičnim delima učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi ona obuhvataju državljane Srbije koji učestvuju u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi kao pripadnici vojnih ili paravojnih jedinica koje su u sukobu, a nisu pripadnici neke srpske misije pri međunarodnim organizacijama.
Za građane Srbije koji učestvuju u oružanom sukobu u stranoj zemlji predviđena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina, a teži oblik tog krivičnog dela je ono kada je učinjeno u sastavu grupe i tada je propisana kazna od jedne do osam godina.
Ko u nameri da izvrši to krivično delo na teritoriji Srbije vrbuje, podstiče drugo lice da učini to krivično delo, organizuje grupu, sprovodi obuku, oprema ili stavlja na raspolaganje opremu za izvršenje tog krivičnog dela ili prikuplja finansijska sredstava za učestvovanje u stranim zemljama u oružanim sukobima, biće kažnjen zatvorom od dve do 10 godina.
Pod udar zakona doći će i stranci koji učestvuju u organizovanju, učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi i biće kažnjeni od dve do 10 godina. Tokom rasprave apelovano je na građane Srbije koji se trenutno nalaze na ratištima, uglavnom u Siriji i Ukrajini, da se u roku od najviše deset dana vrate u zemlju kako ne bi bili krivično gonjeni.
U debati poslanici opozicije ukazali su na nedoumice, a jedna od njih je i kako će se tretirati građani koji imaju dvojno državljanstvo, da li su kazne za grupni odlazak, uglavnom mladih, na ratišta širom sveta rigoroznije od pojedinačnih odlazaka odraslih ljudi, šta sa onima koji učestvuju u međunarodnom sukobu, a ne čine ratni zločin, već su na strani ugroženih i štite civile.
Opozicione partije u Skupštini Srbije zalagale su se i za veće kazne onih koji učestvuju u ratu ili oružanom sukobu, naročito za organizatore.
Pročitajte i:
Završena rasprava o amandmanima na dopune Krivičnog zakona