Završena rasprava o amandmanima na dopune Krivičnog zakona
BEOGRAD - Skupština Srbije završila je raspravu o četiri amandmana na dopune Krivičnog zakonika kojima se uvode dva nova krivična dela - učešće i organizovanje državljana Srbije u vojnim i paravojnim formacijama van zemlje.
Rasprava o amadmanima koji su poslanici tražili dodatna preciziranja zakona i oštrije kazne, trajala je oko dva sata, a posle nje uslediće glasanje o predloženom zakonu.
Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Marijan Rističević podneo je amandman na osnovu kojeg bi se omogućilo da ne budu kažnjeni oni koji su silom naterani da učestvuju u ratnim sukobima, ali i oni koji "iz humanih razloga učestvuju u sukobima".
On je predloženim amadmanom zatražio i da se precizira da se terorističkom organizacijom smatraju samo one organizacije koje su ih kao takve odredile Ujedinjene nacije. Njegov amandman je odbijen jer, kako je naveo predlagač poslanik Meho Omerović, "ukoliko bi on bio usvojen predložene dopune zakona bi izgubile smisao".
Amandman je podnela i poslanička grupa Demokratske stranke (DS) kojim su tražili preciziranje da "nijedna strana u sukobu nije državljanin Srbije".
Poslanik Nove stranke Zoran Živković ocenio je da je kaznena politika u Srbiji blaga i da bi za krivična dela koja se uvode Predlogom izmena Krivičnog zakonika sankcije trebalo da budu oštrije.
On je precizirao da se amandmanom koji ta stranka predlaže traži da za pojedince koji učestvuju u sukobima van Srbije minimalna kazna bude dve godine umesto šest meseci kako stoji u izmenama, da se za učestvovanje u grupi poveća sa jedne na tri godine zatvora, dok bi minimalna kazna za organizatore trebalo da bude pet a ne dve godine zatvora.
Poslednji amandman podnela je Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka kojim je tražila da se precizira ko je ovlašćen da procenjuje nameru nekog da izvrši krivično delo.
"Mi podržavamo usvajanje ovog zakona, ali problem je ko će primenjivati ovaj zakon i ocenjivati nečiju nameru i verujemo da neće moći da se adekvatno sprovode sve dok se ne usaglasi nacionalna struktura u organima koji che ga primenjivati", rekao je poslanik SDA Enis Imamović.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo nije prihvatio nijedan od predloženih amadmana.
Pročitajte i: Udovički: Zakonom do pravednije raspodele zarada