Завршена расправа о амандманима на допуне Кривичног закона
БЕОГРАД - Скупштина Србије завршила је расправу о четири амандмана на допуне Кривичног законика којима се уводе два нова кривична дела - учешће и организовање држављана Србије у војним и паравојним формацијама ван земље.
Расправа о амадманима који су посланици тражили додатна прецизирања закона и оштрије казне, трајала је око два сата, а после ње уследиће гласање о предложеном закону.
Посланик владајуће Српске напредне странке (СНС) Маријан Ристичевић поднео је амандман на основу којег би се омогућило да не буду кажњени они који су силом натерани да учествују у ратним сукобима, али и они који "из хуманих разлога учествују у сукобима".
Он је предложеним амадманом затражио и да се прецизира да се терористичком организацијом сматрају само оне организације које су их као такве одредиле Уједињене нације. Његов амандман је одбијен јер, како је навео предлагач посланик Мехо Омеровић, "уколико би он био усвојен предложене допуне закона би изгубиле смисао".
Амандман је поднела и посланичка група Демократске странке (ДС) којим су тражили прецизирање да "ниједна страна у сукобу није држављанин Србије".
Посланик Нове странке Зоран Живковић оценио је да је казнена политика у Србији блага и да би за кривична дела која се уводе Предлогом измена Кривичног законика санкције требало да буду оштрије.
Он је прецизирао да се амандманом који та странка предлаже тражи да за појединце који учествују у сукобима ван Србије минимална казна буде две године уместо шест месеци како стоји у изменама, да се за учествовање у групи повећа са једне на три године затвора, док би минимална казна за организаторе требало да буде пет а не две године затвора.
Последњи амандман поднела је Странка демократске акције (СДА) Санџака којим је тражила да се прецизира ко је овлашћен да процењује намеру неког да изврши кривично дело.
"Ми подржавамо усвајање овог закона, али проблем је ко ће примењивати овај закон и оцењивати нечију намеру и верујемо да неће моћи да се адекватно спроводе све док се не усагласи национална структура у органима који che га примењивати", рекао је посланик СДА Енис Имамовић.
Одбор за уставна питања и законодавство није прихватио ниједан од предложених амадмана.
Прочитајте и: Удовички: Законом до праведније расподеле зарада