BIĆE POVEĆANJA PLATA I PENZIJA: "Ne koliko je MMF dozvolio, novac treba za zapošljavanje"
Premijer Srbije Aleksandar Vučić danas se u 11 sati uživo obratio javnosti sa konferencije za novinare u Vladi Srbije, koja je usledila posle sastanka sa potpredsednikom Švajcarske Konfederacije Johanom Šnajderom Amanom.
"Nekoliko važnih tema otvorili smo danas sa potpredsednikom Švajcarske Johanom Amanom", rekao je premijer u obraćanju se novinarima. Vučić se Švajcarcima zahvalio na donaciji od 3,7 miliona franaka namenjenom Ministarstvu poljoprivrede.
On je na konferenciji rekao da od Švajcarske pokušavamo da naučimo kako da radimo i podsetio da je Švajcarska pre 150 godina bila jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi.
Odobreno povećanje plata i penzija, ali...
"MMF bi nam dozvolio da više povećamo plate i penzije nego što smo tražili, ali ja neću. Hoću da taj novac uložimo u investicije i napreda, da ulažemo u budućnost i sebe menjamo", rekao je premijer.
Srbija će gledati da bude deo modernog sveta, i u skladu sa tim gledamo da napravimo novi pravni okvir da nam mlani ne bi odlazili u Bugarsku, ili u druge zemlje, rekao je premijer na konferenciji za štampu u Vladi Srbije.
"Samo da vas podsetim do pre 25 godina niko od nas nije sanjao da može da ima telefone daleko od kućišta. Možete da zamislite koliko novog će da dođe u predstojećih 25 godina. Srbija će pokušati da prati trendove i da učestvuje. Verujem da ćemo mnogo toga moći da naučimo i da realizujemo", rekao je Vučić.
Švajcarska podržava dijalog Beograda i Prištine i po tom pitanju nemamo nikakvih sporova, odgovorio je premijer na pitanje novinara kakav je stav Švajcarske po pitanju Kosova.
Što se tiče dualnog obrazovanja, to je za nas najvažnija tema, koju ne možemo da prepišemo nešto iz druge zemlje.
"Ne možemo da pošaljemo dete od 15 godina u neku fabriku, da nešto zavari, kad se to kosi sa našim zakonima. Znam ja da nikome neće da se sviđa dualno obrazovanje, ali deca moraju od 12 godina da razmišljaju šta će da rade, praksa mora da bude obavezna. U Švajcarskoj sam video srpske dečake, koji sa 16 godina tamo rade, a sa 19 već dobiju posao i primaju platu. To kod nas ne postoji", rekao je premijer.
Srbija na "Duing biznis" listi
Smejali ste mi se prošle godine kada sam rekao da ćemo da napredujemo 30 mesta na srpskoj "Duing biznis" listi. Evo sad kažem da ćemo da napredujemo još 20 mesta, rekao je premijer Srbije.
"Najbolje je da mi imamo ekonomiste koji fakturu nisu videli u životu, da ljudi sa diplomama tehničkih fakulteta ne umeju da poprave ništa, i to je za nas propast", izjavio je Vučić i naveo da je formirao radne grupe tim povodom, jer u Švajcarskoj lica od 15 do 24 godine rade, samo 3 posto je nezaposlenih, a kod nas 47 posto.
On je takođe dodao da je svima bitno samo da sačuvaju to svoje radno mesto, ali ne i posao.
"Niko ne čuva posao, nego radno mesto! Nije ih briga da li je tržišno vredno, da li se isplaćuje iz subvencija države, samo da ostanu na istom radnom mestu, to je logika našeg naroda.
Око 180 швајцарских компанија послује тренутно у Србији, а сигуран сам да их може бити и више 2/2 pic.twitter.com/f15Apoi9RG— Александар Вучић (@SerbianPM) October 30, 2015
Izuzetno cenimo građane Srbije kao radnike i zaposlene
Nakon premijera, novinarima se obratio i potpredsedik Švajcarske.
"Iz iskustva mogu da vam kažem da građani republike Srbije izuzetno cenimo kao radnike i kao zaposlene. U Švajcarskoj ima 200.000 građana Srbije", rekao je Aman, dodavši da je važno i da se za radnike stvore prilike u sopstvenim zemljama.
Inače, Johan Šnajder Aman će u Beogradu učestvovati na Poslovnom forumu Srbija Švajcarska.
U okviru Poslovnog foruma Srbija-Švajcarska, švajcarski zvaničnik će zajedno sa premijerom Vučićem učestvovati na okruglom stolu o dualnom obrazovanju kojem će prisustvovati švajcarska i srpska preduzeća koja podržavaju ovakav vid usavršavanja.
Planirano da sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem otvori Beogradski Tehnopark koji je Švajcarska podržala sa ciljem da podstakne tržišne i izvozne kapacitete mladih srpskih visoko tehnoloških preduzeća u oblastima energetske efikasnosti, novih materijala, medicinske, informacione i biotehnologije.