БИЋЕ ПОВЕЋАЊА ПЛАТА И ПЕНЗИЈА: "Не колико је ММФ дозволио, новац треба за запошљавање"
Премијер Србије Александар Вучић данас се у 11 сати уживо обратио јавности са конференције за новинаре у Влади Србије, која је уследила после састанка са потпредседником Швајцарске Конфедерације Јоханом Шнајдером Аманом.
"Неколико важних тема отворили смо данас са потпредседником Швајцарске Јоханом Аманом", рекао је премијер у обраћању се новинарима. Вучић се Швајцарцима захвалио на донацији од 3,7 милиона франака намењеном Министарству пољопривреде.
Он је на конференцији рекао да од Швајцарске покушавамо да научимо како да радимо и подсетио да је Швајцарска пре 150 година била једна од најсиромашнијих земаља у Европи.
Одобрено повећање плата и пензија, али...
"MMF би нам дозволио да више повећамо плате и пензије него што смо тражили, али ја нећу. Хоћу да тај новац уложимо у инвестиције и напреда, да улажемо у будућност и себе мењамо", рекао је премијер.
Србија ће гледати да буде део модерног света, и у складу са тим гледамо да направимо нови правни оквир да нам млани не би одлазили у Бугарску, или у друге земље, рекао је премијер на конференцији за штампу у Влади Србије.
"Само да вас подсетим до пре 25 година нико од нас није сањао да може да има телефоне далеко од кућишта. Можете да замислите колико новог ће да дође у предстојећих 25 година. Србија ће покушати да прати трендове и да учествује. Верујем да ћемо много тога моћи да научимо и да реализујемо", рекао је Вучић.
Швајцарска подржава дијалог Београда и Приштине и по том питању немамо никаквих спорова, одговорио је премијер на питање новинара какав је став Швајцарске по питању Косова.
Што се тиче дуалног образовања, то је за нас најважнија тема, коју не можемо да препишемо нешто из друге земље.
"Не можемо да пошаљемо дете од 15 година у неку фабрику, да нешто завари, кад се то коси са нашим законима. Знам ја да никоме неће да се свиђа дуално образовање, али деца морају од 12 година да размишљају шта ће да раде, пракса мора да буде обавезна. У Швајцарској сам видео српске дечаке, који са 16 година тамо раде, а са 19 већ добију посао и примају плату. То код нас не постоји", рекао је премијер.
Србија на "Дуинг бизнис" листи
Смејали сте ми се прошле године када сам рекао да ћемо да напредујемо 30 места на српској "Дуинг бизнис" листи. Ево сад кажем да ћемо да напредујемо још 20 места, рекао је премијер Србије.
"Најбоље је да ми имамо економисте који фактуру нису видели у животу, да људи са дипломама техничких факултета не умеју да поправе ништа, и то је за нас пропаст", изјавио је Вучић и навео да је формирао радне групе тим поводом, јер у Швајцарској лица од 15 до 24 године раде, само 3 посто је незапослених, а код нас 47 посто.
Он је такође додао да је свима битно само да сачувају то своје радно место, али не и посао.
"Нико не чува посао, него радно место! Није их брига да ли је тржишно вредно, да ли се исплаћује из субвенција државе, само да остану на истом радном месту, то је логика нашег народа.
Око 180 швајцарских компанија послује тренутно у Србији, а сигуран сам да их може бити и више 2/2 pic.twitter.com/f15Apoi9RG— Александар Вучић (@SerbianPM) Оцтобер 30, 2015
Изузетно ценимо грађане Србије као раднике и запослене
Након премијера, новинарима се обратио и потпредседик Швајцарске.
"Из искуства могу да вам кажем да грађани републике Србије изузетно ценимо као раднике и као запослене. У Швајцарској има 200.000 грађана Србије", рекао је Аман, додавши да је важно и да се за раднике створе прилике у сопственим земљама.
Иначе, Јохан Шнајдер Аман ће у Београду учествовати на Пословном форуму Србија Швајцарска.
У оквиру Пословног форума Србија-Швајцарска, швајцарски званичник ће заједно са премијером Вучићем учествовати на округлом столу о дуалном образовању којем ће присуствовати швајцарска и српска предузећа која подржавају овакав вид усавршавања.
Планирано да са министром просвете Срђаном Вербићем отвори Београдски Технопарк који је Швајцарска подржала са циљем да подстакне тржишне и извозне капацитете младих српских високо технолошких предузећа у областима енергетске ефикасности, нових материјала, медицинске, информационе и биотехнологије.