Vesić: Beograd je promenio pravac svog razvoja i spušta se na oko 200 kilometara svojih obala
Govoreći o podjednakom razvoju svih delova grada Vesić je kazao da gradska vlast obilazi svaki deo Beograda.
- Naš posao je da budemo na terenu. Beograd je grad velikih kontrasta, ima delova grada koji ne zaostaju za Parizom ili Rimom, a ima delova u kojima se živi kao u 19. veku. Na 20 kilometara od centra Beograda neke škole imaju poljski toalet, ima delova grada koji nemaju vodu niti kanalizaciju. Ako Beograd želi da postane moderna prestonica moramo u narednom periodu da nadoknadimo nedostajuću inftastrukturu kako bismo svima obezbedili normalan život.
Vesić je naglasio da su za sledeću godinu pripremili nekoliko važnih pojekata za izgradnju infrastrukture:
- To su kanalizacija u naselju Plavi horizonti gde smo za skoro deset kilometara izdvojili preko 500 miliona dinara, postrojenja za preradu otpadnih voda u Belom potoku i Pinosavi u vrednosti od 300 miliona dinara i Međulužju u opštini Mladenovac čija je vrednost 75 miliona dinara, uradićemo prvu fazu vodovoda u Grmovcu u vrednosti od 60 miliona dinara, zatim Ulicu Stanislava Sremčevića Crnog u Lazarevcu, prvu fazu fekalne kanalizacije Sunčani breg u Rakovici u vrednosti od 196 miliona dinara, počinjemo da radimo autobusku stanicu na Novom Beogradu i za to smo izdvojili 160 miliona dinara.
Uskoro kreću radovi!
Za neke od tih projekata već su raspisane javne nabavke i brzo će početi da se radi.
- Neki od ovih projekata su već krenuli, za neke smo raspisali javne nabavke i brzo će početi da se rade. Novac možemo da ulažemo samo ukoliko postoji izgradnja u Beogradu, što je više kranova više je i novca za ova ulaganja. Zbog toga je i važan Beograd na vodi, kao i novi Zakon o planiranju i izgradnji. Mi smo izdali u Beogradu građevinske dozvole za preko 200.000 kvadrata, ne računajući Beograd na vodi. U poslednjih godinu dana smo povećali broj gradilišta u Beogradu i to se odražava na to što pojačano možemo da radimo infrastrukturu – naglasio je Vesić i dodao da počinje da se radi i ceo pristupni deo na Prokopu, "projekat koji stoji 40 godina i da nije bilo Beograda na vodi on nikada ne bi bio pokrenut".
Prema najavama gradskog menadžera ove godine za ulaganja izdvojeno je još 280 milijardi dinara.
- Ove godine još ulažemo 280 miliona dinara u vodovod u Beljini u Barajevu, izdvojili smo 130 miliona dinara za izgradnju vodovoda u Ripnju, zatim 95 miliona dinara za vodovodnu mrežu u selima Stepojevac i Vrbovno u opštini Lazarevac, za izgradnju potisnog vodovoda u Sopotu obezbeđeno je 200 miliona dinara, za nastavak izgradnje Jelezovačkog kolektora i izgradnju fekalne kanalizacije u Surčinu po oko 100 miliona dinara. U 2016. godini ćemo uraditi retenzije na Kumodraškom kolektoru, uradićemo rezervoare vode u Kaluđerici, u Ritopeku vodovod sa svim objektima, kanalizaciju u Batajnici - kaže Vesić.
Beograd podstiče druge investitore da ulažu
Prema njegovim rečima, projekat "Beograd na vodi" ima važne posledice po razvoj zemlje i grada i stavio je Beograd i Srbiju na mapu svetskih investicija.
- Vest o tome da neko ulaže tri i po milijarde u Beograd podstiče druge investitore da ulažu. Beograd se decenijama širio prema predgrađima, mi smo prvi put počeli da koristimo reke. To je strateška promena pravca u kome se grad razvija koju je sprovela sadašnja vlast. Beograd ima oko 200 kilometara obala skoro potpuno neiskorišćenih. Zato su svi naši novi projekti razvoja Beograda usmereni na reke.
Kako je rekao sam Vesić, "ovo je vreme kada Beograd ustaje i trenutak kada može da uhvati korak sa drugim prestonicama".
- To su osim Beograda na vodi novi projekti kao što su blok 18 koji se nalazi na novobegradskoj strani Save, Makiško polje duž Save, ceo prostor na levoj obali Dunava od Pupinovog do pančevačkog mosta kao i prostor od pančevačkog mosta prema Adi Huji na desnoj obali Dunava. To su hiljade hektara najboljeg zemljišta koje je atraktivno za investititore. Inestitori žele da grade pored reke, a Beograd podiže atraktivnost time što im to i omogućava – naglasio je Vesić.
Vesić je podsetio da će tokom sledeće godine biti završena rekonstrukcija stadiona Tašmajdan, da će koštati preko 800 miliona dinara i dodao da će biti obnovljeno i klizalište.