Весић: Београд је променио правац свог развоја и спушта се на око 200 километара својих обала
Говорећи о подједнаком развоју свих делова града Весић је казао да градска власт обилази сваки део Београда.
- Наш посао је да будемо на терену. Београд је град великих контраста, има делова града који не заостају за Паризом или Римом, а има делова у којима се живи као у 19. веку. На 20 километара од центра Београда неке школе имају пољски тоалет, има делова града који немају воду нити канализацију. Ако Београд жели да постане модерна престоница морамо у наредном периоду да надокнадимо недостајућу инфтаструктуру како бисмо свима обезбедили нормалан живот.
Весић је нагласио да су за следећу годину припремили неколико важних појеката за изградњу инфраструктуре:
- То су канализација у насељу Плави хоризонти где смо за скоро десет километара издвојили преко 500 милиона динара, постројења за прераду отпадних вода у Белом потоку и Пиносави у вредности од 300 милиона динара и Међулужју у општини Младеновац чија је вредност 75 милиона динара, урадићемо прву фазу водовода у Грмовцу у вредности од 60 милиона динара, затим Улицу Станислава Сремчевића Црног у Лазаревцу, прву фазу фекалне канализације Сунчани брег у Раковици у вредности од 196 милиона динара, почињемо да радимо аутобуску станицу на Новом Београду и за то смо издвојили 160 милиона динара.
Ускоро крећу радови!
За неке од тих пројеката већ су расписане јавне набавке и брзо ће почети да се ради.
- Неки од ових пројеката су већ кренули, за неке смо расписали јавне набавке и брзо ће почети да се раде. Новац можемо да улажемо само уколико постоји изградња у Београду, што је више кранова више је и новца за ова улагања. Због тога је и важан Београд на води, као и нови Закон о планирању и изградњи. Ми смо издали у Београду грађевинске дозволе за преко 200.000 квадрата, не рачунајући Београд на води. У последњих годину дана смо повећали број градилишта у Београду и то се одражава на то што појачано можемо да радимо инфраструктуру – нагласио је Весић и додао да почиње да се ради и цео приступни део на Прокопу, "пројекат који стоји 40 година и да није било Београда на води он никада не би био покренут".
Према најавама градског менаџера ове године за улагања издвојено је још 280 милијарди динара.
- Ове године још улажемо 280 милиона динара у водовод у Бељини у Барајеву, издвојили смо 130 милиона динара за изградњу водовода у Рипњу, затим 95 милиона динара за водоводну мрежу у селима Степојевац и Врбовно у општини Лазаревац, за изградњу потисног водовода у Сопоту обезбеђено је 200 милиона динара, за наставак изградње Јелезовачког колектора и изградњу фекалне канализације у Сурчину по око 100 милиона динара. У 2016. години ћемо урадити ретензије на Кумодрашком колектору, урадићемо резервоаре воде у Калуђерици, у Ритопеку водовод са свим објектима, канализацију у Батајници - каже Весић.
Београд подстиче друге инвеститоре да улажу
Према његовим речима, пројекат "Београд на води" има важне последице по развој земље и града и ставио је Београд и Србију на мапу светских инвестиција.
- Вест о томе да неко улаже три и по милијарде у Београд подстиче друге инвеститоре да улажу. Београд се деценијама ширио према предграђима, ми смо први пут почели да користимо реке. То је стратешка промена правца у коме се град развија коју је спровела садашња власт. Београд има око 200 километара обала скоро потпуно неискоришћених. Зато су сви наши нови пројекти развоја Београда усмерени на реке.
Како је рекао сам Весић, "ово је време када Београд устаје и тренутак када може да ухвати корак са другим престоницама".
- То су осим Београда на води нови пројекти као што су блок 18 који се налази на новобеградској страни Саве, Макишко поље дуж Саве, цео простор на левој обали Дунава од Пупиновог до панчевачког моста као и простор од панчевачког моста према Ади Хуји на десној обали Дунава. То су хиљаде хектара најбољег земљишта које је атрактивно за инвестититоре. Инеститори желе да граде поред реке, а Београд подиже атрактивност тиме што им то и омогућава – нагласио је Весић.
Весић је подсетио да ће током следеће године бити завршена реконструкција стадиона Ташмајдан, да ће коштати преко 800 милиона динара и додао да ће бити обновљено и клизалиште.