VESIĆ: Pekari su deo tradicije i ponos grada Beograda
Gradski menadžer je čestitao slavu pekarima.
Povodom pekarske slave Sveti Atanasije večeras je u Sava centru organizovan prijem na kojem je gradski menadžer Goran Vesić poručio da su pekari deo tradicije i ponos grada Beograda.
On je, čestitavši slavu pekarima, podsetio da u Beogradu posluje više od 2.700 pekarskih radnji tako da Beograđani na svim tim lokacijama mogu da kupe vruće kifle, đevreke ili burek.
- Beograd skoro da nema ulicu koja nema bar jednu svoju pekaru. Zato su pekari naše drage komšije, oni koji ustaju prvi pre svitanja i rade dok drugi spavaju kako bi njihove sugrađane dočekali sveže pecivo kada krenu na posao ili u školu - rekao je Vesić.
On je podsetio da najstarija pekara u Beogradu postoji više od 130 godina, tačnije od 1885. i da je to pekara Aleksić koja se danas nalazi preko puta Botaničke bašte.
Takođe, druga najstarija pekara je Pekara Trpković koja radi od 1905, rekao je Vesić i dodao da mnoge pekare poput pekara Toma, Čarli ili Aca posluju skoro 50 godina.
- Ovi podaci govore da su pekari, ne samo deo našeg svakodnevnog života već i tradicije Beograda. Ponosni smo na tradiciju beogradskih pekara koja je zaista impozantna ako se zna da recimo najstarija pariska pekara Rišelje ima tradiciju dugu 200 godina - rekao je Vesić.
Predsednik Unije Pekara Srbije Zoran Pralica je rekao da to udruženje zapošljava više od 80.000 ljudi.
- Ove godine kao i svih prethodnih godina mi proslavljamo slavu i svake godine imamo sve veći broj pekara...Već sledeće godine očekujemo da ova sala bude prepuna - rekao je on.
On je dodao da je za zaštitnika pekara izabran Sveti Atanasije jer je on zaštitnik vatre i zanata.
Ovogodišnji domaćin slave, na kojoj su najzaslužnijim pekarima dodeljene zahvalnice, je Pekara Toma.