PRAŠTAJU DUGOVE: Priština preduzela mere za prekid iseljavanja Albanaca
PRIŠTINA - Zvaničnici kosovske vlade tvrde da su već počeli da primenjuju prve mere za zaustavljanje masovnog iseljavanja Albanaca sa Kosova i Metohije preko Mađarske ka zemljama EU i to najpre praštanjem dugova građanima i pomaganjem najugroženijim kategorijama.
Ministar za rad i socijalna pitanja i portparol kosovske vlade Arban Abraši je u izjavi za list Blic na albanskom jeziku rekao da vlada priprema konkretne mere za zaustavljenje i borbu protiv ilegalne emigracije.
"Počeli smo sa opraštanjem dugova, a nastavićemo i sa ostalim merama onoliko koliko nam budžet bude dozvolio", rekao je Abraši.
Dogovoreno je, kaže, da se i pri rebalansu budžeta prioritet da merama vezanim za razna materijalna davanja. Dodao je da je dogovoreno formiranje posebnog fonda za podršku najugroženijih grupa, poboljšanje njihovog socijalnog stanja i stvaranje novih radnih mesta.
Takođe, najavio je poboljšanje poslovnog ambijenta kao i utvrđivanje barijera koje, kako je rekao, ometaju preduzeća u njihovom rastu i razvoju. Abraši je pozvao opoziciju da se uključi u ovu akciju sa konkretnim idejama, a ne samo sa "ad hoc" predlozima.
"Podrazumeva se da je zaustavljanje i sprečavanje ilegalne emigracije predstavlja primarnu odgovornost kosovske vlade i ostalih relevantnih institucija, ali u to treba da se uključi i opozicija. Drugim rečima, nudimo opoziciji da da svoje predloge, da koncentriše svoju energiju na traženje rešenja i alternativa, a manje na ad hoc predloge", rekao je portparol vlade.
Srpski premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija u saradnji sa Nemačkom, Austrijom i Mađarskom preduzima sve odgovarajuće mere po pitanju masovnog odlaska Albanaca sa Kosova i Metohije.
Premijer je rekao da se sloboda kretanja ne može kršiti, ali da će Srbija sa evropskim partnerima raditi na resavanju tog problema.
Prema podacima prištisnke tajne službe iznetim u kosovskom parlamentu Kosovo i Metohiju je u poslednja dva meseca napustilo više od 50 hiljada Albanaca među kojima je i 6.000 učenika osnovnih škola.
Neki mediji, pak, pišu da je od avgusta meseca prošle godine do danas sa Kosova izbeglo više od 100.000 ljudi, ali da zvaničnici kriju taj podatak, dok drugi tvrde da je i taj broj znatno viši, te da prelazi šet odsto ukupnog broja stanovništva Pokrajine, koji se procenjuje na nešto manje od dva miliona.
Ministar unutrašnjih poslova Bavarske Joahim Herman je zahtevao stopiranje priliva azilanata sa Kosova i sprečavanje zloupotrebe nemačkog zakonodavstva u toj oblasti, prenela je nemačka štampa.
"Oko 1.000 ljudi dnevno, pretežno autobusima i malim taksi-vozilima, napušta Kosovo preko Srbije, kako bi preko Mađarske i Austrije stiglo u Nemačku", rekao je Herman, a mediji podsećaju da je broj azilanata sa Kosova u januaru ove godine skoro duplo veći nego samo mesec dana ranije, lane u decembru.
"To smatram skandalom...tu zloupotrebu u hiljade slučajeva našeg zakonodavstva o azilantima ne smemo prihvatiti", rekao je ovaj političar bavarske Hrišćansko-socijalne unije, "sestrinske" partije svenemačke Hrišćansko-demokratske unije, kancelara Angele Merkel.