VOJNIK BUDUĆNOSTI: Rusi usvojili sistem kojem su dali srpski naziv "RATNIK" (FOTO)
Ruski specijalci testirali su unapređenu pešadijsku opremu „ratnik“, dizajniranu da štiti skoro 90 odsto tela i da poboljša borbenu sposobnost vojnika. To je modularni integrisani sistem za borbu, specijalno proizveden da pruži visok nivo telesne zaštite i preživlјavanja.
Ovu opremu nazivaju i "Budućnost vojnika" zbog sledećih karakteristika.
Prvo, povećava zaštitu vojnika upotrebom neprobojne opreme koja im pruža i adekvatnu mobilnost. Zatim, ova specijalizovana oprema sadrže senzore za detekciju optičkih uređaja koji kreiraju telemetrijsku prednost, koja korisnicima omogućava da vide, a kasnije i pucaju prvi. Ovako vojnik može nesmetano da se bori i noću.
U ruskom jeziku reč "ratnik" ne postoji. Na ruskom jeziku ratnik se izgovara "voin", "boec" ili "voitelj".
"Ratnik" je modernizovao prsluk, sa štitovima za metke (6 klasa zaštite) od nogu do ramena. Zatim tu je i šlem sa posebnim monitorom koji ima osvetljenje za noćno osmatranje i mete. "Ratnik" štiti skoro 90% tela. Tokom testiranja opreme "Ratnik" prilikom ispaljivanja projektila, nije bilo mogućnosti prodora, dok je na opremi NATO ili EU, ispaljivanjem istih projektila bilo najmanje dve rupe.
Special helmets will be part of ‘Ratnik’ combat gear https://t.co/DZdj9Crcox #helmet #combat pic.twitter.com/O1y0OXaTNh
— Rostec Сorporation (@Rostec_Russia) August 21, 2014
Pored odeće i šlema, u kompletu je modularna informaciono komunikacijska oprema "STRELETS" koja može da prenese glasovne i video podatke. Komunikacioni uređaj povezuje starešine, pojedinačne vojnike, borbena vozila i srodne mreže. Pomoću senzora na vojničkom oružju sistem veze i komandovanja omogućuje kontrolu artilјerijske vatre i detekciju pada mina. Ujedno omogućava neposrednu vezu sa različitim oklopnim sistemima, kao i sa lakim vozilima.
Sistem je uvezan i u mrežu kopnene vazduhoplovne podrške i omogućava navođenje aviona na cilјeve. Ti sistemi obezbeđuju podatke koji vojniku ili starešini omogućuju široku preglednost borbenog prostora i uslove za brzu procenu situacije u dinamičnim borbenim dejstvima.
Koristeći "STRELETS" sistem komandant grupe u svakom trenutku zna položaj svojih vojnika, tako da se eliminiše mogućnost da otvori vatru na svoje ljude. Pomoću ovog sistema, komandant takođe može svojim jedinicama slati video zapise i fotografije neprijateljskih ciljeva.
Pešadija takođe ima mini bespilotne letilice (dronove) koji su toliko tihi, da su gotovo nečujni, pokreće ih električni motor.
Ono čemu su težili ruski vojni stručnjaci i inženjeri jeste odeća koja, pored spomenutih karakteristika, pruža zaštitu od visokih i niskih temperatura. Pored toga, omogućuje izolaciju u uslovima nuklearno-hemijsko-bioloških dejstava. Naravno, štiti telo vojnika od dejstva udarnih talasa i od povređivanja prilikom padova, kao i onemogućavanje napada insekata. Sve karakteristike nove odeće i zaštitne opreme treba da spreče psiho-fizičko dejstvo eksplozija i drugog naoružanja u izazivanju trauma i šoka.