ВОЈНИК БУДУЋНОСТИ: Руси усвојили систем којем су дали српски назив "РАТНИК" (ФОТО)
Руски специјалци тестирали су унапређену пешадијску опрему „ратник“, дизајнирану да штити скоро 90 одсто тела и да побољша борбену способност војника. То је модуларни интегрисани систем за борбу, специјално произведен да пружи висок ниво телесне заштите и преживлјавања.
Ову опрему називају и "Будућност војника" због следећих карактеристика.
Прво, повећава заштиту војника употребом непробојне опреме која им пружа и адекватну мобилност. Затим, ова специјализована опрема садрже сензоре за детекцију оптичких уређаја који креирају телеметријску предност, која корисницима омогућава да виде, а касније и пуцају први. Овако војник може несметано да се бори и ноћу.
У руском језику реч "ратник" не постоји. На руском језику ратник се изговара "воин", "боец" или "воитељ".
"Ратник" је модернизовао прслук, са штитовима за метке (6 класа заштите) од ногу до рамена. Затим ту је и шлем са посебним монитором који има осветљење за ноћно осматрање и мете. "Ратник" штити скоро 90% тела. Током тестирања опреме "Ратник" приликом испаљивања пројектила, није било могућности продора, док је на опреми НАТО или ЕУ, испаљивањем истих пројектила било најмање две рупе.
Специал хелметс will бе парт оф ‘Ратник’ цомбат геар https://t.co/DZdj9Crcox #helmet #combat pic.twitter.com/O1y0OXaTNh
— Ростец Сорпоратион (@Rostec_Russia) Аугуст 21, 2014
Поред одеће и шлема, у комплету је модуларна информационо комуникацијска опрема "СТРЕЛЕТС" која може да пренесе гласовне и видео податке. Комуникациони уређај повезује старешине, појединачне војнике, борбена возила и сродне мреже. Помоћу сензора на војничком оружју систем везе и командовања омогућује контролу артилјеријске ватре и детекцију пада мина. Уједно омогућава непосредну везу са различитим оклопним системима, као и са лаким возилима.
Систем је увезан и у мрежу копнене ваздухопловне подршке и омогућава навођење авиона на цилјеве. Ти системи обезбеђују податке који војнику или старешини омогућују широку прегледност борбеног простора и услове за брзу процену ситуације у динамичним борбеним дејствима.
Користећи "СТРЕЛЕТС" систем командант групе у сваком тренутку зна положај својих војника, тако да се елиминише могућност да отвори ватру на своје људе. Помоћу овог система, командант такође може својим јединицама слати видео записе и фотографије непријатељских циљева.
Пешадија такође има мини беспилотне летилице (дронове) који су толико тихи, да су готово нечујни, покреће их електрични мотор.
Оно чему су тежили руски војни стручњаци и инжењери јесте одећа која, поред споменутих карактеристика, пружа заштиту од високих и ниских температура. Поред тога, омогућује изолацију у условима нуклеарно-хемијско-биолошких дејстава. Наравно, штити тело војника од дејства ударних таласа и од повређивања приликом падова, као и онемогућавање напада инсеката. Све карактеристике нове одеће и заштитне опреме треба да спрече психо-физичко дејство експлозија и другог наоружања у изазивању траума и шока.